İzleme sürecinin ve güdülenmenin öğrenme transferi algısına ve kalıcılığa etkisi
The effect of monitoring process and motivation on perception of learning transfer and retention
- Tez No: 234255
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, kamudaki hizmetiçi eğitimlerde öğrenme transferi engellerinin en fazla görüldüğü dönem olan eğitim sonrasındaki sürecin planlanması ve bu sürecin etkililiğinin irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada teknoloji destekli etkinliklerin ve öğrenme transferini gerçekleştirme stratejilerinin kullanıldığı bir izleme süreci uygulanmıştır.Araştırma, deney ve kontrol grupları üzerinde farklı zamanlarda yapılan ölçümler (tekrarlı) olmak üzere 2x2 faktöryel desende yürütülmüştür. Deneysel desende bağımsız değişken, izleme sürecidir. Deney grubunda izleme süreci uygulanmış iken kontrol grubunda izleme süreci uygulanmamıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise öğrenenin öğrenme transferi algısı ve öğrenme transferi algısının kalıcılığıdır. Ayrıca, araştırmanın bağımsız değişkenlerinden biri olan öğrenenin güdülenmesi değişkeninin, bağımlı değişken olan öğrenme transferi algısının önemli bir yordayıcısı olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmada ele alınan değişkenler açısından deney ve kontrol grubunun denkliğini sağlamak amacıyla, öğrenenlerin öğrenme transferi algısı üzerinde etkili olabildiği bilinen başarı testi puanları kontrol değişkeni olarak seçilmiştir. Çalışma grubu, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda görevli eğiticiler ve eğitimlere katılan çalışanlar içinden seçilmiştir. Çalışma grubu; hizmetiçi eğitime katılan ve başarı ile tamamlayan 14'ü kadın ve 35'i erkek toplam 49 katılımcıdan oluşmuştur.Araştırmada verilerin toplanmasında öğrenme transferi algısı ölçeği, Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği'nin Güdülenme bölümü, izleme süreci değerlendirme anketi, kişisel ve ön bilgi anketi ve başarı testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; betimsel istatistiklerde aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri, tekrarlı ölçümler için ANOVA, ANCOVA ve regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, izleme sürecinin öğrenme transferi algısı ve kalıcılık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada deney grubu, kontrol grubuna göre transfer sürecinde başka bir deyişle, hizmetiçieğitimde öğrendiklerini iş süreçlerine yansıtmada daha az gecikme yaşamıştır. Kontrol grubunun dikkate değer bir bölümü transfer sürecine hiç başlayamamıştır. Araştırmanın yapıldığı kurumda öğrenme güdülenmesinin alt faktörlerinden görev değeri öğrenme transferi algısının önemli bir yordayıcısı olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda görev değeri yüksek olan yetişkinlerin öğrenme transfer algılarının da yüksek olduğu bulunmuştur. Bu araştırmanın Türkiye'de kamuda öğrenme transferi üzerine gerçekleştirilen ilk deneysel çalışma olduğu göz önünde bulundurulduğunda bundan sonraki araştırmalarda kamu ve özelde farklı kurumlarda izleme süreci ile birlikte öğrenme transferinin daha kapsamlı araştırmalar ile desteklenmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order for planning post-training process and examining the effectiveness of this process. Barriers in front of learning transfer in in-service trainings in public institutions are most frequently seen during this period. In this study, a monitoring process was applied. During monitoring process, technology supported activities and strategies for realizing learning transfer were used.This study was conducted as a 2x2 factorial design consisting measures made during different times (repeated) for experiment and control groups. The independent variable for experimental design was monitoring process. Monitoring process was conducted for experiment group; but it was not conducted for control group. However, dependent variables of the study were learner?s perception of learning transfer and retention of perception of learning transfer. In addition, it was also examined if motivation of learner variable, which was one of the independent variables of the study, was one of the important predictors of perception of learning transfer, which was a dependent variable. In order to ensure a balance between experiment and control groups as for the variables discussed in the study, scores of achievement test, which were known as having effect on learners? perception of learning transfer, were chosen as control variable. Study group was selected among trainers assigned in Undersecretariat of the Prime Ministry for Foreign Trade and workers who had participated in trainings. Study group was composed of 49 participants, 14 of them were female and 35 were male, who had participated in in-service trainings and successfully completed.In order for collecting data for the study, perception of learning transfer scale, Motivation part of Motivated Strategies for Learning Questionnaire, survey for evaluation of monitoring process, personal and prior knowledge questionnaire and achievement test were used. For the analysis of collected the data in the study; arithmetic average, standard deviation and percentageswere used for descriptive statistics; ANOVA for repeated measures, ANCOVA and regression analysis were used.As a consequence of the study, it was determined that monitoring process had a positive effect on perception of learning transfer and retention. In this study, when compared with control group, experiment group experienced less delay during transfer process, in other words, in reflecting what they learned in in-service trainings to the job. A significant part of control group could not begin transfer process at all. In the institution, where the study was conducted, task value, which was one of the sub-factors of training motivation, was determined as an important predictor of perception of learning transfer. At the same time, it was discovered that adults, who had high task value, also had high perception of learning transfer. Taking into consideration that this study was the first experimental study conducted in Turkey about learning transfer in public institutions, it was thought that in the following studies, it would be beneficial to support monitoring process together with learning transfer in different institutions of public and private sectors with more comprehensible studies.