Okulda ve sınıfta örtük program (bir özel ilköğretim okulu örneği)
The hidden curriculum in school and class (the case of a private primary school)
- Tez No: 234254
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalısmanın amaçlarından biri, okulda ortaya çıkan örtük programöğelerini belirlemektir. Çalısmanın diğer amacı ise ?lköğretim Sosyal BilgilerÖğretim Programı'nın uygulanması sırasında sınıflarda olusan örtük programöğelerini saptamaktır. Arastırmada öncelikle alan yazından yararlanılarakörtük programın okul ve sınıf iklimi boyutlarına yönelik kavramsal çerçevegelistirilmistir. Kavramsal çerçeve, hem görüsme sorularınınolusturulmasında hem de gözlem, görüsme ve doküman analiziyle eldeedilen verilerin kodlanmasında kullanılmıstır.Nitel arastırma özelliği gösteren çalısma, bir durum çalısması seklindeyapılmıstır. Arastırma, özel bir ilköğretim okulunda gerçeklestirilmistir. Buözel okulun dördüncü sınıflarından iki sube seçilmistir. Seçilen subeler kendiiçlerinde birer durum olarak kabul edilmis ve bunlardan karsılastırılabilirveriler elde edilmeye çalısılmıstır. Örtük programın okul iklimi boyutuyla ilgiliveri toplamak için yönetici, öğretmen ve öğrencilerle görüsmeler ve okuldagözlemler yapılmıstır. Ayrıca okulun bazı belgeleri doküman analiziyöntemiyle incelenmistir. Sınıf iklimiyle ilgili örtük program unsurlarınıbelirleyebilmek için öğretmen ve öğrencilerle görüsmeler ve ?lköğretim SosyalBilgiler Öğretim Programı'nın uygulanması esnasında sınıflarda gözlemleryapılmıstır. Öğretmenlerin bazı belgeleri de doküman analizi yöntemiyleincelenmistir. Görüsme ve gözlemle toplanan verilerin analizinde betimselanaliz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıstır. Elde edilen bulgular resmîöğretim programlarıyla ve okulun yazılı belgeleriyle karsılastırılmıs, okulun vesınıfların örtük programını olusturan öğeler belirlenmistir.Okul ikliminde olusan örtük programla ilgili elde edilen bulgulardanbazıları su sekildedir: Öğrenciler, kurallara uymanın akademik basarıyıarttırdığını, okulda kabul görüp rahat olmayı sağladığını, kurallarauymadıkları durumlarda ise kızma ve ceza verme gibi yazılı olmayanyaptırımların kendilerine uygulanabileceğini öğrenmislerdir. Okulda kabuledilmek ve oyun oynamak baskın olmakla iliskilendirilmekte, öğrencilerarasında lider ve baskın olmayı istemekten kaynaklanan olumsuz bir rekabetortamı bulunmaktadır. Bu olumsuz rekabet ortamı sözlü ve fiziksel siddete,baskın olmayanı dıslamaya neden olmaktadır. Okulda bayrak törenleri,andımızın okunması, millî ve özel günlerle ilgili tören ve kutlamalara çokönem verilmektedir. Yine okulda kültürel, sosyal, bilimsel ve sportif etkinliklerönemli görülmekte ve öğrencilerin bunlara katılımı beklenmektedir. Kurumdagelismeye, arastırma ve gelistirme faaliyetlerine önem verilmektedir. Kurumyönetici, öğretmen ve öğrencilere kendilerini gelistirebilecekleri ve arastırmayapabilecekleri olanaklar sağlamaktadır.Sınıf iklimiyle ilgili elde edilen bulgulardan bazıları sunlardır: Her ikisubede de öğretmen masasının ve sıraların yerlesimiyle öğrencilereöğretmenin üst, öğrencilerin ast olmadığı yönünde mesajlar verilmektedir.Her iki subede öğrencilerden yazılı kurallarla birlikte yazılı olmayan bazıkurallara da uymaları beklenmektedir. Öğretmenler sınıfta birer otorite ve güçkaynağı olarak bulunmaktadırlar. Öğrenciler kurallara uymadıklarıdurumlarda öğretmenlerin güç ve otoritelerini kullanarak kendilerine yazılıolmayan bazı yaptırımlar uygulayabileceklerini öğrenmislerdir. Öğrencilerkendi bilgi ve düsüncelerini öğretmenlerin bilgi ve düsüncelerine göre dahadeğersiz bulmakta, öğretmenin düsünceleri karsısında kendi düsüncelerindenvazgeçmektedirler. Yine her iki subedeki öğrenciler sınavlarda kendidüsüncelerini değil, öğretmenlerin derslerde anlattıklarını yazmayı tercihetmektedirler. Öğrencilerin üst düzey düsünme becerilerini gelistirmeyiamaçladıklarını belirtmelerine rağmen, öğretmenlerin sınıfta ve sınavlardasordukları soruların çoğunluğu bilgi düzeyindedir. Her iki subedekiöğrencilerin çoğunluğu, öğretmenlerin sözlerinden ve davranıslarındansınavlarda çıkabilecek yerlere iliskin ipuçları yakalayabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this study is to determine the components of hiddencurriculum which emerge in the school. The other aim of the study is todetermine the components of hidden curriculum while the Primary SocialScience Curriculum is applied in the classes. For the mentioned aims, aconceptual framework was developed utilizing the literature on this subjectincluding the school and class climate dimensions of hidden curriculum.Conceptual framework was used in the creation of interview questions andthe coding of the data which was gathered by the interviews, observation anddocument analysis.This study is a qualitative research and organized as a case study.The study was carried out in a special school. Two classes were selectedamong the fourth grade classes. These classes were accepted as a case,and comparable data was tried to be gathered. For gathering the schoolclimate data; interviews with the administrators, teachers and students wasmade while the observations in school are carried out. Besides these, somedocuments of school was examined. For gathering class climate data,interviews with the teachers and students were made. Furthermore, theobservations of the Primary Social Science Curriculum were applied in theclasses. The documents of the teachers on this subject were examined. Thedata which were gathered by the interviews and observations were analyzedusing narrative and content analyses methods. Findings were compared withthe official curriculums and the documents of school and the components ofthe hidden curriculum in school and classes were determined.viiThe some findings of the hidden curriculum of school climate can belisted as: The students learned that obeying the school rules increase theacademic achievement and ensure acceptance and conformability in school.The students also learned that when they don?t obey the school rules, theycan be punished. Being dominant in the school plays a role in acceptanceand taking parts in games and this brings out a negative competitionatmosphere based on the aim of a leader. This negative competitionatmosphere causes verbal and physical violence, and dominant studentsexclude the others. National ceremonies and special days? ceremonies arevery important in the school. The school also cares cultural, social, scientific,and sportive activities, and the students are expected to join these activities.Development, and research are important in the school, and the schoolprovides a lot of opportunity for administrators, teachers, and students fordevelopment and research.The some findings of the hidden curriculum of class climate can belisted as: There isn?t any hierarchical message with the arrangement of theteachers? tables, and students? rows in both classes. The students areexpected to obey some unwritten rules in both classes. Teachers are sourceof power and authority in both classes. The students learned that theteachers can apply some unwritten penalties when they don?t obey to rules.The students think that teachers? knowledge and thoughts are more valuablethan their own knowledge and thoughts. The students change their thoughtsaccording to their teachers? thoughts, and prefer to write their teachers?thoughts in examinations. Although the teachers express that they aim toimprove students? high level thinking skills, they don?t use these skills in theirquestions in lessons and examinations. Most of the students are aware ofclues related to examinations based on teachers? words and behaviors inboth classes.