TIMSS matematik alt testinin Türkiye evreninde yapı geçerliliğinin incelenmesi ve matematik başarısının kestirilmesi
Examination of the construct validity of TIMSS mathematical subtest in Turkey universe and estimation of its mathematical success
- Tez No: 234266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK BÖKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, TIMSS - R matematik alt testinin Türkiye evreniiçin yapı geçerliliğinin incelenmesi ve matematik başarısının kestirilmesidir.Bu amaçla, Türkiye evreni için çoktan seçmeli maddelerden oluşanmatematik başarı testinin ölçek yapısının nasıl olduğu belirlenmeye çalışılmışayrıca hem belirlenen yapının hem de TIMSS - R matematik alt testininözgün yapısının doğrulayıcı faktör analizi ile doğrulanıp doğrulanmadığıortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Matematiğin önemi, sınıf içi öğretmen merkezli etkinlikler, sınıf içiöğrenci merkezli etkinlikler gibi değişkenler TIMSS - R matematik alt testininözgün yapısını oluşturan; bilgi düzeyinde işlem dizisini yapabilme, sıradanişlem dizisini yapabilme, karmaşık işlem dizisini yapabilme, inceleme veproblem çözebilme başarı puanlarının anlamlı birer yordayıcısı olupolmaması açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 2004 8.sınıfTürk öğrencisi oluşturmaktadır.Bu çalışmada TIMSS - R matematik alt testi Türkiye verileri, AçımlayıcıFaktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Stepwise Çoklu RegresyonAnalizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Bu çalışmanın sonunda, Türkiye evreni için açımlayıcı faktör analizi ilebelirlenen yapının doğrulayıcı faktör analizi sonucunda doğrulanmadığısaptanmıştır. TIMSS - R Matematik Alt Testinin özgün yapısının indeksdeğerleri x 2/ sd= 16.95 RMSEA=0.08 SRMR=0.05 GFI=0.91, AGFI=0.90,CFI=0.86 ve NNFI=0.86 olarak belirlenmiştir. Model doğrulayıcı faktör analiziile doğrulanmıştır. Dolayısıyla testin yapı geçerliği TIMSS - R Türkiye evreninioluşturan öğrenciler için sağlanmıştır.Ayrıca Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi sonucunda, TIMSS - Rmatematik alt testi toplam başarı puanının en önemli yordayıcısımatematikte başarılı olmaya seçilen liseye veya üniversiteye girebilmekiçin ihtiyaç duyma durumuna ?kesinlikle katılmak? olduğu saptanmıştır.TIMSS - R Matematik Alt Testinin karmaşık işlem dizisini yapabilmebaşarı puanın en önemli yordayıcısı matematik öğrenmekten zevkaldığı düşüncesine ?katılmak? olduğu,TIMSS - R Matematik Alt Testinininceleme ve problem çözebilme başarı puanın en önemli yordayıcısınınmatematik öğrenmekten zevk aldığı düşüncesine ?kesinlikle katılmak?olduğu saptanmıştır.TIMSS - R Matematik Alt Testinin bilgi düzeyinde işlem yapabilmebaşarı puanın en önemli yordayıcısı matematik öğrenmekten zevkaldığı düşüncesine ?kesinlikle katılmak? olduğu,TIMSS - R Matematik AltTestinin sıradan işlem dizisini yapabilme başarı puanı en önemliyordayıcısının matematik öğrenmekten zevk aldığı düşüncesine?kesinlikle katılmamak? olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the construct validity of TIMSS-Rmathematical subtest for Turkey population and estimation of itsmathematical success. For this purpose, it was tried to elicit a how the scaleconstract of the mathematical success test consisting of multiple choice itemswould be for Turkey population, not only the determined constract would bevalidated or not for Turkey population by exploratory factor analysis, but alsothe original construct would be validated or not by confirmatory factoranalysis. The variations as the importance of mathematics, teacher centeredactivities within the class, student centered activities within the class wereevaluated with respect to whether being a significant predictor or notaccording to dimensions forming the original construct of the TIMSS-Rmathematical subtest such as knowledge, ability to use operation series,ability to use complex operation series and abstract and problem solving.In this study, Turkey data of TIMSS-R mathematical test wereanalysed using Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysisand Stepwise Multiple Regression Analysis.At the end of the study, the factorial construct determined byexploratory factor analysis, was not validated for Turkey population as aresult of confirmatory factor analysis. The index values of the originalstructure of TIMSS - R mathematical subtest were determined as x 2/ sd=16.95, RMSEA= 0.08, SRMR= 0.05, GFI= 0.91, AGFI = 0.90, CFI= 0.86 andNNFI=0.86. Accordingly, the constract validity of the test was provided forstudents composing the TIMSS-R Turkey universe.As a result of Stepwise Multiple Regression Analysis, the mostimportant predictor of total mathematical subtest within total success pointwas determined as ?definitely attending? to the position of need for joining toa high school or college which are succesful at mathematics. It is establishedthat the most important predictor of TIMSS - R Mathematical Subtestcomplex operations success point was ?attending? to like learningmathematics and is the most important predictor of abstract and problemsolving success point was again ?definitely attending? to like learningmathematics.It was found out that the most important predictor of TIMSS-RMathematical Subtest knowledge level operation making was ?definitelyattending? to like learning mathematics. It was established that the mostimportant predictor of TIMSS-R mathematical subtest for ordinary operationssuccess point was ?definitely not attending? to like learning mathematics.