Kamuflaj adlı performansın video sunumu
The video presentation of the performance 'Camouflage'
  1. Tez No: 234267
  2. Yazar: FATMA ÖZTÜRK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. BENGİ BUGAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çağdaş sanat dallarını incelediğimizde Performans Sanatının gelişimini ve buna bağlı olarak gelişen farklı sanat alanları oluştuğunu görmekteyiz.1960'larda ortaya çıkan Performans sanatıyla beraber gelişen Video Sanatı, ilk olarak Performans Sanatına yardımcı olan bir nesnenin yani video kameranın kullanılmasıyla başlamıştır.Bir performans gerçekleştirerek ve bunun video kaydını hazırlayarak sunduğum eser çalışmama kaynaklık etmesi bakımından Video sanatı ve Performans sanatının tarihsel gelişim sürecini araştırıldı. Dekor ve Kostümün öne çıktığı projelere yer vererek konuyla ilgili kısımlara değinildi.Doğadaki kamuflaj özelliğini inceleyerek; tekstil alanlarında kullanım şekillerine değindim ve bu bağlamda ?Kamuflaj? konulu video çalışması hazırlandı. Bu konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen Performans çalışmasını kalıcı kılmak ve ayrıca anlatmak istenilen temayı doğadan farklı olarak yapay bir alanda sunmak için video tekniğinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
When we research into the fields of contemporary art we see the development process of performance art and the different fields of art that has developed depending on performance art. Video art has developed along performance art that appears in 1960s and started with the use of the object that helped performance art - the video camera.I researched into the historical development of video art and performance art on account of being source for the work that I offer by making a performance and recording a video. I considered that touching on the subjects about my field by referring the projects which costume and scenery came into prominence is adequate.By analyzing the camouflage characteristics of nature, I touched into its use in textile and in this sense I recorded my video under the subject of ?camouflage?. To render the performance that I make permanent and to represent the theme that I would like to refer differently from nature in an artificial area, I used the advantage of video technique.