İnternet tabanlı işbirlikli öğretimde grup yapısı ile öğrenme stilinin öğrencilerin etkileşim düzeyleri ve akademik başarılarına etkisi
The effect of group composition and learning style on students? achivement and interaction level in internet based cooperative learning
  1. Tez No: 234265
  2. Yazar: ERTAN ZEREYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Toplumsal ve teknolojik gelişimin ortaya çıkardığı yeni öğrenme ortamlarınınöğrenme-öğretme sürecine etkisini belirleme fikri bu araştırmanın çıkışnoktasıdır.Araştırma iki farklı ortamda (internet ve sınıf) oluşturulan işbirlikli öğrenmegruplarında, öğrencilerin öğrenme stili ile grup yapılarının akademik başarı veetkileşim düzeyine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Deney grubu Ankarave Marmara üniversiteleri Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimibölümlerinden toplam 40 öğrenciden oluşmuştur.Çalışmada öncelikle Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Ölçeği (Grasha-Riechmann Learning Style Scale [GRSLSS]) Türkçeye uyarlanmıştır.Çalışmada Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Ölçeği (Grasha-RiechmannLearning Style Scale [GRSLSS]) Türkçeye uyarlanmış; öğrencilerin HTML veASP ünitelerinde ön bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla iki başarı testi ilegrupların etkileşim düzeyini belirlemek amacıyla bir form geliştirilmiştir.Uygulama iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiş, ilk aşamada öğrenciler kendisınıflarında oluşturulan işbirlikli öğrenme gruplarında, ikinci aşamada iseinternetin sağladığı iletişim olanaklarını kullanarak, her iki üniversitedenoluşturulan karma işbirlikli öğrenme gruplarında çalışmıştır.Sınıf uygulamasında gruplardan biri birleştirme (jigsaw) II, diğeri ise gruparaştırması (group investigation) teknikleriyle HTML ünitesini; internetuygulamasında ise her iki üniversiteden oluşan karma gruplar, gruparaştırması tekniğiyle ASP ünitesini çalışmıştır.Uygulamalar sonunda başarı anlamlı düzeyde artmış ancak öğrencilerinöğrenme stiline göre akademik başarıları arasında manidar farkgörülmemiştir.Grup araştırması tekniğinde deneyim kazanmış olan grubun sınıf ve internetortamındaki başarıları arasında manidar farka rastlanmamıştır. Ancak ikifarklı tekniği kullanan grubunun başarı puanları arasında manidar farkbulunmuştur.İnternet ortamında etkileşime ilişkin görüşlerde farklılıklar saptanmıştır.Araştırmada öğrenme stilleri ölçeğinin daha geniş araştırma gruplarınauygulanarak Türkçe standardizasyon çalışması yapılması; farklı disiplinlerinöğretiminde ve farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin tercihlerine uygundüzenlemeler yapılarak araştırmanın tekrarlanması gereği görülmüştür.Ayrıca işbirlikli öğrenme teknikleri konusunda öğrenci deneyimleri ileinternete dayalı işbirlikli öğrenme uygulamalarında grup üyelerinin,gerektiğinde yüz yüze ve senkron iletişim olanaklarından yararlanmasınınakademik başarıyı daha da artıracağı sonucuna varılmıştır.Öğrencilerin etkileşim dışında duyuşsal niteliklerinin de değişken olarakbelirlendiği çeşitli araştırmalara gereksinim olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Starting point of this study is determining the effect of recently shapedlearning environments via social and technological development on learningteachingprocess.Aim of this research is evaluate the effect of group composition and learningstyle on students? achievement and interaction level. Experimental groupscomposed by forty students who attend on Ankara and Marmara University,Computer and Instructional Technology Education departments.First Grasha-Riechmann Learning Style Scale [GRSLSS]) adapted intoTurkish. And two achievement tests developed for HTML and ASP units.Application had two stages. First, students studied with cooperative learninggroups in their classmates. Then cooperative learning groups recomposedfor net-based communication and, they worked in cross-universities.One of these groups studied with jigsaw II technique in class as well as oneof used group investigation at the same time. While net-based cooperativelearning processes both of them studied group investigation technique.Achievement significantly increased both class and internet environment. Butfindings show that learning style is not affected on academic achievement.Achievement isn?t significantly differentiated who experienced on groupinvestigation, class or internet team-works. However students? achievementlevel was significantly different who used two different techniques.This finding declared that experimental inadequacy is one of the mostimportant barriers on cooperative learning.Opinions about the interaction level varied for the net-based groups.This study concluded that GRSLSS should standardized in Turkish withlarger groups. Researches that redesigned learning environments, requiredon students from various disciplines and have different learning styles.As a conclusion students? past experiments and positive interdependence arevery important for the cooperative learning method?s success. Synchronizedor partial face-to-face communication opportunities may provide that.New researches should design more emotional variables beside of interaction.