Hayat Mecmuası'nın eğitim açısından incelenmesi (1926?1930)
The examination of the Hayat Magazine in terms of education (1926-1930)
  1. Tez No: 234268
  2. Yazar: YASEMİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu araştırma, yeni değerlerin halka öğretilmesi, yeni insan tipininoluşturulması ve Türk İnkılâbının tüm dünyaya anlatılması gibi ideolojileribenimsemiş olan Hayat Mecmuası'nın (1926?1930) eğitsel açıdan incelenmesini vekültür hayatımızdaki yerini belirlemeyi amaçlamıştır. Türk eğitim tarihine ilişkin buaraştırma, ?tarihsel araştırma yöntemi? ile yapılmıştır. Araştırmanın temel verileriniHayat Mecmuası'nın tüm sayıları; 1-146. sayıları ve Yeni Tertip adıyla çıkan son 5sayısı oluşturmuştur. Kitap ve dergi tanıtımlarıyla birlikte toplam 160 yazıincelenmiştir. Veri analizinde tarihsel yönteme uygun ve birbirine bağlı üç alt süreçtakip edilmiştir. İlk aşamada elde edilen veriler çözümlenmiştir ve özetleri yapılmıştır.Eğitime ilişkin konular belirlenmiştir. İkinci aşamada ana başlık ve alt başlıklaroluşturularak daha önce belirlenen konulara göre ayrıştırılmış olan makaleler bubaşlıklar altında bir araya getirilmiştir. Son olarak birleştirilmiş olan bilgiler,metinlerden alıntılar yapılarak ve ikincil kaynaklardan elde edilen verilerledesteklenerek yorumlanmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir:Batı medeniyetini, zihniyetini ve kültürünü millî değerlerle yoğurarak ülkeyetaşımayı, bireyleri ve toplumu zihniyet aracılığıyla dönüştürmeyi, Türk İnkılâbını tümdünyaya anlatmayı hedefleyen Hayat Mecmuası, idealist yazar kadrosuyla, zenginmuhtevasıyla, dilinin sadeliğiyle ve bilimsel çizgisiyle, devletçi politikasıyla döneminen önemli yayın organlarından biri olmuştur. Hayat, eski değerleri ağır bir dilleeleştirerek yeni eğitim sisteminin bilimsel, akılcı, çağdaş ve faydacı yöntemlerledüzenlenmesini istemiştir. Sosyal, ekonomik, politik ve kültürel dönüşümlerintoplumda kökleşmesinde eğitimi bir araç olarak göstermiştir. Dergi, yetiştirilecek olanyeni insan tipini de tanımlamıştır. Yeni değerlerin halka benimsetilmesi ve eğitimgörevini aydınlara, sivil toplum örgütlerine ve ailelere özellikle annelere yüklemiştir.Bu eğitimin en büyük destekçisinin ve kontrol merkezinin devlet olacağınıvurgulamıştır.Dergi eğitim tarihi, felsefesi, psikolojisi, sosyolojisine ve öğretim yöntemlerineilişkin bugün de canlılığını koruyan çok önemli konulara sütunlarında yer vermiştir;dönemin eğitim uygulamalarını okuyucularına duyurmuştur. Pedagojik yöntemlerin,araçların, programların hem ulusun ihtiyaçlarına hem de çağın gereklerine tümüyleuyum sağlayacak şekilde yenileştirilmesi ve iyileştirilmesi gerektiğini savunmuş vebu konuda devlete Batıdan örnekler sunmuştur. Eğitimin amacını ?laik, ulusal,demokratik düşünceli yurttaşlar yetiştirmek? olarak belirlemiştir. Çocuk ve gençlikeğitimini pragmatizm akımının ilkelerine göre incelemiştir.Tüm bu yönleriyle Hayat Mecmuası'nı konu edinen bu araştırma,Cumhuriyetin ilk yıllarının eğitim yönünü yansıtan önemli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research has aimed to examine the Hayat Magazine (1926-1930)which takes on the ideologies such as teaching new morals to the public, making anew type of human and introducing the Turkish Revolution all over the world ineducational field and to define its place in our lives of culture. This research relatedwith the history of Turkish education has been done with“the method ofhistorical research”. The basic data of the research has been made from allissues of the Hayat Magazine, issues from 1st to 14th and the last five issuesbeing out with the name of new rearrangement. A total number of 160articles has been examined with the introduction of books and Magazines.Three sub-processes depended on themselves and appropriate to historicalmethod in analysing data have been conducted. Obtained data has beenanalyzed in the first phase and summarized. In the second phase articlesresolved according to the subjects defined previously have been combined underthese titles by making main titles and sub-titles. Finally the information combinedhas been assessed by quoting from the texts and by being supported with thedata obtained from second resources.Evidence obtained from these researches is summarized as following:The Hayat Magazine which aims to deliver the Western Civilization,mentality and culture to the country by combining them with national valuesand to change the individuals and community by the help of mentality, tointroduce the Turkish Revolution all over the world has become one of the mostimportant media organs of the period with its statistic policy, its scientific line,pureness of its language, its rich contents, its idealist writer team. The Hayatasked the new education system to be prepared with scientific, reasonable,modern and pragmatic methods by criticizing old values sharply. It has giventhe task of education and getting the public accept the new values tointellectuals, non-governmental organizations, families and especially mothers. Ithas emphasized that the state is the control center and the greatest supporter ofthis education.The Magazine gave the most important subjects in presence now relatedwith the history, philosophy, and psychology, sociology of education and methodsof education place in its columns. It has announced the practices ofeducation of the period to its readers. It has stand up that pedagogic methods,items and programmes should be modernized and improved that they willreconcile with both the requirements of era and necessities of the nation and ithas given examples from the West to the state about this subject. It has definedthe aim of education as“to grow up citizens having lay, national and democraticthoughts”.This research which takes“the Hayat Magazine”as a subject in all thisways has included important documents reflecting the education way of the firstdays of Republic.