Kamuflaj makyaj yöntemleri ve uygulamaları üzerine bir araştırma
A Research on camouflage make up techniques and application
- Tez No: 120640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kamuflaj makyaj yüzdeki ve vücuttaki kusurları gizlemek amacıyla uygulanan, yüksek örtme gücüne sahip, sürtünmeye, terlemeye ve suya dayanıklı, cilde uyumlu farklı bir makyaj tekniğidir. Kamuflaj makyaj, yüzdeki hat ve renk kusurlarını kamufle ederek temel makyaj için ideal bir cilt yüzeyi sağlamaktadır. Travma, yanık, pigmentasyon problemleri ya da doğuştan gelen hat ve renk kusurları, cerrahi yöntemlerle giderilebildiği gibi kamuflaj makyaj ile gizlenebilir. Cerrahi yöntemler bu kusurların giderilmesinde kalıcı çözümler de getirse pahalı ve riskli bir yöntem olduğundan ülkemizde tercih edilme oranı oldukça düşüktür. Kamuflaj makyaj yöntemleri ile yapılan uygulamalar risk taşımaz, kolay uygulanabilir ve ekonomiktir. Ayrıca estetik cerrahi sonrası hastaların iyileşme safhasında yüzde oluşan geçici travmatik oluşumları gizleyerek, kişinin bu dönemde sosyal yaşantısına devam etmesine yardımcı olan doğal bir görüntü elde etmek için tercih edilen en güvenilir yöntemdir. Kamuflaj makyaj kozmetikleri, geleneksel kozmetik ürünlerden farklı olarak kapatıcı özellik taşımakta ve su geçirmeme, şeffaf olmama gibi çeşitli özelliklerinin yanısıra, uygulama sonrasında uygulandıkları yüzey üzerinde çeşitli makyaj tekniklerinin uygulamasına da olanak sağlamaktadır. Kamuflaj makyaj doğuştan olan izler, yara izleri, pigmentlerden kaynaklanan kusurlar, yanık izleri, akneden kalan izler, dövmeler, benler ve ameliyat sonrası yara izleri üzerinde uygulanabildiği gibi dermabrazyon, kimyasal peeling ve plastik cerrahi sonrası hastaların iyileşme safhasında da bu yöntemlerden faydalanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, how the camouflage make-up technigues were applied in order to camouflage the permanent spots and scars, the problems encountered in the application and the solution methods were investigated. As a preliminary study conducted to understand the subject in a better way, theoretical information was compiled. According to the studies carried out, it was determined that camouflage make-up, which was a make-up technigue applied to conceal the defects on the face and body, had a high corrective power, was durable to friction and perspiration, and compatible with the skin. The main aim was to form an ideal skin surface for the main make-up by camouflaging the pigmentation and feature defects on the face. It was also determined that camouflage make-up was not only applied on scars from birth, wound scars, defects arising from pigments, burn scars, acne scars, tattoos, moles and post-operational wound scars, but also made use of during the recovery period after dermabration, chemical peeling and aesthetic surgery. Camouflage make-up studies, carried out in seven separate applications, were conducted on vitiligo, active acne, porto wine scars, scars caused by UV rays, wound scars, black spots and open pores. It was put forward that camouflage make-up methods, in contrast to surgical methods which eguip people with their normal appearanee and help them pursue their social lives, was an easy and economical application.