Türkiye, İngiltere, Almanya ve Finlandiya Biyoloji öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırılması
A comparision of biology teacher education programmes in Germany, England, Finland and Turkey
  1. Tez No: 234269
  2. Yazar: HÜLYA DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Almanya, İngiltere, Finlandiya ve Türkiye deki biyolojiöğretmeni yetiştirme programları karşılaştırılmıştır. İncelenen ülkelerinbiyoloji öğretmeni yetiştirme programları incelenirken, bu ülkelerin geneleğitim sistemleri, biyoloji öğretmeni programlarına kabul koşulları, bölümleriniçerikleri, öğretmen uygulamaları konusundaki benzerlik ve farklılıklarçizelgeleştirilerek karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, karşılaştırmalı eğitim çalışmalarında sıklıkla kullanılanortaya koyma, tanımlama, analiz etme gibi teknikler kullanılmış kısmen dikeyyaklaşım ağırlıklı olarak da yatay yaklaşım kullanılmıştır. ,Araştırmada belgesel tarama tekniği kullanılmış, üniversitelerin, eğitimbakanlıklarının ve eğitim ağlarının elektronik sayfalarından yararlanılmıştır.Araştırma Almanyada'ki Humboldth , Köln ve Bielefeld Üniversiteleri,İngilterede'ki Leeds , Finlandiyada'ki Oulu, Turku üniversiteleri ve Türkiyedeki Biyoloji Öğretmenliği bulunan 11 eğitim fakültesi ile sınırlıdır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda yorum veöneriler yapılmış, Avrupa Birliği ne üyelik sürecinde bulunan, Türk eğitimsisteminde ve Biyoloji öğretmeni yetiştirme programlarında yenidenyapılanmanın uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biology teacher education programmes in Germany,England, Finland were investigated and compared with the biology teachereducation programmes in Turkey. When comparing biology teachereducation programmes of Germany, England, Finland and Turkey, thesimilarities and differences in the general systems these countries,admissions, requirements, teaching methods .In this study, in addition to the descriptive, definition and demonstrativetechnique ,in some parts the historical analyses and in most partsjuxtaposition comparison method is used.Literature rewiev used, correspondance web site of related countriesand univercities were brought together and analsed. The study is limitedHumboldth, Köln, Bielefeld univercities in Germany, Leeds univercity inEngland, Turku, Oulu univercities in Finland and 11 education faculties inTurkey.Based on the data, some comments and suggestions were put forward,the result of data shows that Turkish education system and therefore teachereducation programmes should undergo some radical changes in theadmission to the biology teacher education programmes in Turkey.