360 derece panoramik görüntü veren sanal müzelerin grafik tasarım açısından incelenmesi
An analysis of virtual museum which provides 360 degree panoramic image in terms of graphich design
- Tez No: 378246
- Danışmanlar: DOÇ. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, tarama modeli esas alınarak yapılan betimsel nitelikte bir çalışmadır. Bu çalışmada Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan 360 derece panoramik görüntü veren sanal müzelerin eğitim misyonu da düşünülerek grafik tasarım açısından incelenmesi amaçlanmıştır Belirlenen amaç doğrultusunda alt amaçlara uygun olarak 3'lü likert tipi değerlendirme ölçeği hazırlanarak veri toplama yoluna gidilmiştir. Değerlendirme ölçeği grafik tasarım ve işlevsellik alt amaçlarını içeren 26 soruyu içermektedir. Araştırmanın örneklemini, Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi web sitesinde sunduğu 24 adet 360 derece panoramik görüntü veren sanal müzeler içerisinden kasıtlı örnekleme yoluyla seçilen Amasya, Anadolu Medeniyetleri ve Isparta sanal müzeleri, araştırmanın anket çalışma grubunu ise üniversitelerde grafik alanında eğitim veren ve sektörde ilgili alanda uzman 60 kişi oluşturmaktadır. Ölçeğin kapsam geçerliliğini sağlamak için uzman grubunun denetiminden yararlanılmış ve güvenilirlik analizinde iç tutarlılık Cronbach Alfa yöntemi kullanılmıştır. Toplanan verilerin frekans ve yüzde değerleri ile analiz edilmiş ve tablolaştırılmıştır. Bulgulara göre; Sanal müzelerde grafik tasarım ilkeleri bakımından tipografi, renk ve görseller arasında bütünlüğün yetersiz, tipografik öğeler arasında hiyerarşinin sağlanamadığı ve özgün bir tasarıma sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. Bunun yarnı sıra işlevsellik yönünden butonların işlevsel olmadığı, 360 derece panoramik görüntülerin çözünürlüklerinin yetersiz olduğu ve eserlere yeterli oranda yakınlaşma imkânı sunmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Sanal müze tasarımlarında kullanılan görsel, renk, tipografi gibi tüm tasarım elemanları birbiriyle ilişkili, bir bütünlük içerisinde görünmeli ve bu yapıya uygun olarak tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study and based on scanning model. The very basic aim of this investigation is to thinking in the training mission analysing of virtual museum which is an located within the Ministry of Culture and Tourism and provides 360 degree panoramic image in terms of graphich design. In accordance with this chief objective, a 3-point Likert type scale was formed and utilized for gathering data in conformity with subobjectives. Assestment scale comprise 26 questions about graphic design and functionality related to subobjectives. The sample of research consists Amasya, Anatolian Civilization and Isparta virtual museum which is an located within the Ministry of Culture And Tourism and provides 360 degree panoramic image were selected by means of purposeful sampling.The study group of this investigation is formed by 60 experts who give lessons in the university and working in a graphich industry. In order to verify the content validity of the scale, the supervision of experts is benefited from. In the analysis of reliability, interior consistency Cronbach Alpha coefficient was used. In order to analyze the data SPSS 21.00 software was used and the frequency and percentage values calculated were tabulated and interpreted according to the findings obtained. As a result of findings obtained; it is concluded that the virtual museums has some problems of graphic design and functionality which are the reasons for some parts of visual museums being revised again. The all design elements like image, color and typography which is used in virtual museum should design related to each other.