K. R. Popper'ın Marx eleştirisi
K. R. Popper'in Marx eleştirisi
  1. Tez No: 234306
  2. Yazar: ABDULVEHAP METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siyaset felsefesi, var olan siyaset üzerine bir sorgulama ve akıl yürütme etkinliğidir. Siyaset felsefesi ideolojiler üstü bir tutumla olması gerekeni araştırır. Siyaset felsefesi ile ilgili sistematik ilk çalışmaları Antik Çağ Yunanistan'da görüyoruz. Özellikle Platon'un devlet adlı eseri bu anlamda önemli kabul edilir. Bunun dışında Aristoteles, Farabi, Aziz Augustinus, Machiavelli, Spinoza, Locke, Rousseau, Mill, Bentham, Saint Simon, Marx, Engels gibi düşünürler, siyaset felsefesine önemli katkı sunmuş düşünürler olarak kabul edilebilir. K. R. Popper, siyaset felsefesi konusunda bu kadar ses getirir mi bilinmez ancak bu alana yeni bir soluk getirdiği muhakkaktır.`Açık Toplum Ve Düşmanları' adlı iki ciltlik eserinde, Platon, Hegel ve Marx'ı ele almış ve ayrıntılı bir eleştiri denemesine girişmiştir. Üç düşünürü de kapalı toplum taraftarı ilan etmiş ve bunların demokrasi ve eleştiri kültürüne verdikleri tahribatları ortaya koymaya çalışmıştır. Çalışmamıza konu olan Marx eleştirisinin diğerlerine kıyasla farklılık arz ettiğini belirtmek gerekir. Marx'ı eleştirdiği noktalar özenle seçilmiş ve kuramının tümden hedef alınmadığı özellikle belirtilmiştir.Marx'a yönelik eleştirilere tahammül etmeyen Marxçılara ise tepkilerini üst perdeden seslendirmiş ve bu konuda hiç taviz vermemiştir. O, Marxçılığı yanlışlanamaz bir kuram haline dönüştürmek bizzat Marxçılığa ihanettir demektedir. Onun için de özellikle `tarihsicilik' ve şiddete dayanan `proleter diktatorya'yı kendisine hedef seçmiş bu konuda hiç taviz vermemiştir. Çünkü ona göre böyle bir devrim insanlık üzerinde geri dönülmez yaralar açabilir. Çünkü Marxçılık kısmi değişiklikleri reddedip kökten ve hızlı değişiklikleri ana ilke olarak kabul ediyordu. Bu çok büyük bir riskti ve önlenmesi gerekiyordu.Eleştiri kültürünü zayıflatıcı her tür sistemin karşısında olan Popper, bu kültürün kazanılmasında sürecin çok uzun işlediğini ve tarihin belirli zamanlarında sekteye uğradığını; bu durumda düşünüş kültürünün de zayıfladığını, bu kültüre sımsıkı sarılmamız gerektiğini savunmuştur. Çağdaş batı kültürünün geldiği noktadan geri dönülmez bir ilerleme yolunda olduğunu, tekrar kapalı toplum yapısına geri dönmemesi gerektiğini ısrarla vurgulamıştır. Aksi halde tekrar kabile tipi toplumların yaşayış ve düşünüş tarzına dönme riski ile karşı karşıya kalınacağını vurgulamıştır. Marx ve Marxçılığın iyi niyet ve iyi yanlarına rağmen yanlış anlaşılmaması gerektiğini, tarihsici/kehanetçi, ve her türlü gelişmenin özellikle de eleştiri kültürünün önünde büyük bir engel olduğunu belirten Popper, bu sistemin insanlık için yıkımlara sebep olabileceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Policy philosophy is a questioning and implication activity over the existing policy. Policy philosophy searches the requisite in an ideologies over manner.We observe the first systematic studies on Policy philosophy in archaic times Greek. Especially ?The Republic? by Plato is accepted very important in this sense. Other than his, like. Aristotales, Farabi, St. Augustinus, Machiavelli, Spinoza, Locke, Rousseau,Mill,Bentham,Saint Simon,Marx,Engels philosophers can be accepted as performed very important contributions for Policy philosophy. It?s not known that whether K.R. Proper may bring out that much voice on Policy philosophy but it?s certain that he brings out a fresh breath to this field.In his two-volume production ?Open Society and Its Enemies? he interfered a criticism essay and he dealt with Plato,Hegel and Marx. He declared all three philosophers as closed society supporters and he tried to manifest that they have destructed democracy and criticism culture. It?s required to denote that in comparison with the others Marx?s Criticism which is the theme of our study has diversity.The points Popper criticises Marx are chosen carefully and it?s also denoted that his theory is not aimed completely.He has given his responses to Marxists who can not stand criticisms on Marx shallow and he has never made concession. He says that to convert Marxism to a non erroneous theory is exactly disloyalty to Marxism.Therefore he especially has chosen historical and violence based proletarian dictatorship an aim to himself and he has never made concession in this issue.Because according to him such a reform may cause unreturnable damages on humankind.Because Marxism was denying particular changes and it was accepting radical and rapid changes as its main principle. That was a great risk and it should have been prevented.Popper ,who is against all kind of systems reducing the criticism culture ,argued that the process takes too long to achieve this culture and achieving had been interrupted some particular times in history,in this case mentality culture reduces so it?s need to hug this culture very tight. He insistently underlined that the modern western culture is in a non returnable path of improving and it shouldn?t be back to the closed society structure.Otherwise there is a risk to face with turning back to the clan type societies? living and thinking styles again, he underlined. In spite of good intensions and sides of Marx and Marxism , not to misunderstand them is required.As historical/oracle there are huge obstacles in the presence of all kind of developments and especially in the criticism culture , this system may cause disasters on humankind, says Popper.