Foucault'un felsefe anlayışı -temel kavramlar ışığında problem alanları-
Foucault's philosophical insight
  1. Tez No: 234307
  2. Yazar: NİHAT PARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Foucault, bilginin anlamının, Rönesans, Klasik, Modern ve Postmodern epistemelerde radikal anlamda değiştiğini söyler. Bir episteme nasıl oluyor da yerini bir başka epistemeye bırakır? Radikal kopuşlara neden olan nedir? Foucault bu ve buna benzer sorulara cevap bulamadığı için analizini iktidarla ilişkilendirir. Bu değişimlerin iktidarla ilişkisini gördü. Bu iktidar ilişkisini gördüğü için ortaya bilgi-iktidar diye yeni bir kavram atar; bilgideki dönüşümün yani epistemeler arasındaki dönüşümün iktidara bağlı olduğunu fark eder. Bu bağlamda, Foucault'nun modern Batı toplumlarında insanların özne olarak yaratılma sürecinin arkeolojisini yapar, yani insanların özneye dönüştüren düzenekleri ya da nesnelleştirme kiplerini açığa çıkarır. Temelde Foucault modern öznenin nasıl oluştuğunu açığa çıkarmak ya da modern öznenin tarihini yapmak ister. İnsan/özne, ona göre bir taraftan üretim ve anlamlandırma ilişkilerine girerken diğer yandan da çok sıkıcı bir şekilde iktidar ilişkileri içersine girmektedir. Modern öznenin tarihini çıkarmak aynı zamanda modernliğin ?iktidar/bilgi bağlamında ?tahakküm stratejilerini ve tahakküm kurumlarını da açığa çıkarmak anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Foucault, expresses meaning of epistemology Renessaince, Clasissic, modern, and postmodern which shaped radical form. Somehow a episteme its place offers to another? What?s radical breaking off? Because he, don?t answers such as questions his analysis connects by joints to power. So he seem relation of this exchanges to power. He, to seem episteme and power then, he suggests episteme and power notion. So, he has aware of change in episteme/knowledge and realise among knowledges to power. In this context, he makes arkeology of human was created in modern societies. Namely, he, get mechanism out or mods of objectivity cleared/uncovered humans to subject. In basic, Foucault wants clearing ?what?s becoming subject or he wants make the history modern subject. According to Foucault, human/subject one hand joins to give and meaning and producting on the other hand he joins in boring relations to power. So, it expresses cleared of history modern subject and he wants in this context is get releatives power/knowledge out.