Karl R. Popper, Thomas S. Kuhn ve Paul K. Feyerabend'in bilgi kuramlarında bilim eleştirisi
Critisizing the science in Karl R. Popper, Thomas S. Kuhn ve Paul K. Feyerabend?s theory of knowledges
  1. Tez No: 253891
  2. Yazar: GÖKSEL TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA SÜNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Sosyoloji, Science and Technology, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilim, hem toplumsal hem de bireysel yaşamlarımızda tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar yoğun bir biçimde vardır ve son derece belirleyicidir. Bilimin insan hayatında ve toplumsal yaşamda bu kadar yoğun ve belirleyici biçimde varoluşu, bilimin sürekli bir sorgulamaya tabi tutulmasını gerektirmektedir. Bilimin teknoloji ile birlikte ve ?bilimsel? olarak belirleyiciliği, sorgulanamaz bir niteliğe bürünmektedir. Ayrıca, bilimin yaşamlarımızda işgal ettiği yer ile, bilgi kuramı tartışmalarının yoğunluğu ters orantılı ilerlemektedir.Bu çalışmada özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında ,süregiden bilgi kuramı tartışmalarında çok önemli yere sahip olan, üç düşünürün, Karl R. Popper, Thomas S. Kuhn ve Paul K. Feyerabend'in bilim ve bilimsel bilgi eleştirileri sorgulanmaya çalışılacaktır. Bu üç düşünürün bilime yönelttikleri eleştiriler, bilgi kuramı tartışmalarında birer dönüm noktasını temsil etmektedir. Bu sebeplerle, bu üç düşünürün bilgi kuramına katkıları değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Science is intensively appearing in our personal and social lives, and is determinant as it has never been in history before. Because it is so intense and determinant in people?s lives and in society, it is necessary to criticize it continuously. The determinism of science and technology together and the ?scientific? determinism of science alone is gradually being an unquestionable item. Also the place of science in our lives and the intensity of the theory of knowledge discussions are going in inverse proportion.This paper aims to question the criticisms of science and scientific knowledge of the three most important thinkers, especially in the theory of knowledge debates in the second half of 20th century, Karl R. Popper, Thomas S. Kuhn and Paul K. Feyerabend. The criticisms that are directed to science by these three thinkers are the milestones in the theory of knowledge history. So the contributions of these three thinkers to the theory of knowledge will be demonstrated.