Felsefi bir problem olarak ateizm
Atheism as a phylosophical problem
- Tez No: 234313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir Tanrı'nın varlığını kabul etmek ya da Tanrı inancına sahip olmak anlamına gelen teizmin zıddı olarak ve teizme bağlı olarak, teizmi olumsuzlamak maksadıyla ortaya çıkan bir dünya görüşü olan ateizm; teorik ve pratik olmak üzere iki kısımda incelenir. Gnostisizm, Agnostisizm, Deizm, Septisizm, Naturalizm, Deizm ve Panteizmin de içinde yer aldığı ve inkâr mantığının oluşmasına önemli bir katkı sağladığı ateizm, kimi zaman ve de çoğunlukla, skolastisizmin, (kilise anlayışının) Tanrı tasavvuruna bir reddiye, bir başkaldırı şeklinde ortaya çıkıp, böylece bütün dinlere genellenen bir tavır olurken, bazen de Richard Dawkins gibilerinin de ileri sürdüğü ?kişinin doğuştan inançsız?lığını savunan mutlak bir ateist tavır olarak tezahür etmiştir.Kötülük problemi, insanın hürriyeti meselesi, Tek tözcülük, Tanrı kavramının anlamsızlığı iddiası vb. daha başka nedenlerle inkâr iddiasını desteklemeye çalışan ve teistlerce de, başka nedenlerle eleştirilen ateizmin; teorik ateizm, pratik ateizm, mutlak ateizm, ilgisizlerin ateizmi ve ideolojik ateizm gibi çeşitleri de vardır.Hristiyanlık öğretilerinin ve fideizminin yanlışlığına bir tür eleştiri olarak ortaya çıkan ve Fransız aydınlanmasıyla da ivme kazanıp, modern dünyayı uzun zaman etksine almış olan bir takım ateist ekoller de vardır. Bunlar: Comte'un pozitivizmi, Feuerbach'ın antropolojik ateizmi, Karl Marx'ın sosyopolitik ateizmi, Freud'un psikanalitik ateizmi, Nietzche ve Sartre'ın varoluşçu ateizmidir.Modern ön yargılar ve çağdaş kuramlarla ? her ne kadar taraftar kitlesi eskisi kadar güçlü olmasa da halen daha kendisine inanları bulunan ateizmi Tanrı'sız ve ölçüsüz bir özgürlük anlayışının, dünyayı yaşanılmaz bir kaosa sürüklemesi nedeniyle, artık eskisi kadar etkili olamamaktadır.İnsanın ?doğuştan bir Tanrı'nın varlığına inanma?ya yatkın olarak doğduğu inanıcı da, insan hakikatine aykırı telakki edilen ateizmin etkinliğinin azalmasının önemli bir nedeni sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to accept the existence of a God or the meaning of the having a belief of a God is called theizm which is opposite meaning of atheism that is the important idea which covered worldwide ; is observed in two parts that practically and theorically. Atheism which is hold Gnostisim, Agnostisism, Deism, Septisism, Naturalism and Panteism, is basically to set up denial logic and also usually principle of scolastism was the refusing of God also refusing all the religions and sometimes as some Philosophers like Richard Dawking indicated that people born as unbelief these are shown as atheist attitude in the past.The problem of badness, the problem of freedom of human, claming the meaningless of existence of having a God belief and the people who are trying to support the refusing the God belief which is called atheism ; consist of theoric atheism, practical atheism, absolute atheism, atheism of irrelevant and also ideologic atheism.There are also some atheist of thought existed has been occured with respect to improperity of fideism and doctorine of christianity and has been accelereted as the French illimunation and effected the world for a long time . These are; positivism of Comte , Antropologic atheism of Feuerbach. Sosyopolitical atheizm of Carl Marx Physicoanalytic atheizm of Freud and existentialistic atheizm of Nietzsche and Sartre.Atheism is not so popular as being in the past although having modern bias and contemporary theory. But stil some people are related to this idea because of having un measured freedom and unlimited idea. this idea is not so effective as usual since it has caused the world a big cause.The main cause of finishing atheism in the world is; to having a God belief for men when he was born and the necessity of a God in the universe for everyone.