İki farklı inanç perspektifinden kötülük problemi (İbn Sînâ ve Augustinus örneği)
The problem of evil from two different perspectives the example of Augustinus and Ibn Sina
- Tez No: 944669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ÖGCEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hiçbir insan yoktur ki kendi hayatında kötülüğü tecrübe etmemiş olsun. Felsefi düşünme biçimine koşut olarak bu mesele geçmişten günümüze hemen her dönem ilgi çekmiş ve irdelenmiştir. Kötülük Problemi hem Teizm ve hem de Ateizm açısından önemsenen bir konudur. İlk kez Epiküros tarafından sistematize edilen problem, düşünce tarihi boyunca birçok filozof tarafından ele alınmış ve işlenmiştir. Bu bağlamda problem bir taraftan Tanrı karşıtı yaklaşımlara temel oluşturma açısından bir gerekçe olarak ileri sürülürken, diğer taraftan kendisine yönelik çözüm üretme bağlamında çeşitli teodiselerin konusu olmuştur. Problemin Tanrı ve dolayısıyla din karşıtı bir argüman olarak ortaya konmasını meşru kılacak konjonktürel gerekçeler olmakla birlikte, sırf bu problem üzerinden hareketle Tanrı'yı inkar etmek ya da vahiy kökenli müesses dinleri yok saymak uygun değildir. Bu çalışmada kötülük problemi'ne dair fikirler geliştirmiş, farklı iki dinin mensubu iki önemli filozof ve teolog olan Saint Augustinus ve İbn Sînâ inceleme konusu yapılmıştır. Temelde evrende iyiliğin hâkim olduğu, kötülüğün gerçek anlamda bir varlığa sahip olmadığı savından hareket eden iki filozof ve teoloğun görüşleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirme konusu yapılmış, benzer ve farklı yönleri bakımından analiz edilmiştir. Bu çalışmanın karşılaştırmayı esas alacak müteakip yeni çalışmalar için bir referans olacağı ve bu itibarla akademik anlamda mütevazı bir yere sahip olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
There is no human being who has not experienced evil on his own. With the inclusion of philosophical thought in our lives more, this subject has begun to be examined more. The problem of evil has an important place in theism and aism. It was formulated and edited for the first time by Epicurus and has been processed by many philosophers throughout the history of philosophy. Maintaining defenses and theodicy to protect the causes of evil. Theodicies, which claim that there are just reasons for the emergence of evil, have been influenced by the world of the age and the views of philosophy. In this study, Augustine, one of the philosophers, deals with the problem of evil and the framework of theodicy. Augustine, who finds the evil in the free will of man, has been an influential name in the thoughts of God in the middle of the views that are not responsible for the evils in the universe. The other philosopher of the study is Ibn Sînâ. The problem of hatred has been a controversial issue in the protection of Islam, especially in peripatetic cleansing. Ibn Sînâ was optimistic about the problem of evil. According to Avicenna, absolute evil does not exist in the universe, the main thing is goodness, evil is accidental and passes through matter.