Elektrikli ulaşım sistemlerinin tahrik donanımlarınında kullanılan elektrik motorlarının karşılaştırılması ve sonuçların değenlendirilmesi
  1. Tez No: 23434
  2. Yazar: MEBRURE ŞANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIF URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET Elektrikli ulaşın sistemlerinde kullanılan tahrik Motorlarının tek tek incelendiği bu çal isnada, motorların gücünün belirlenmesi ve güce bağlı olan diğer faktörlerin değişimi bilgisayar programı ile irdelenmiş ve sonuçta motorların karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmalar sekiz bölümden oluşmaktadır. Genel sınıflandırmanın yapıldığı ilk bölümde, ulaşım sistemlerindeki olumlu gelişmelere de değinilmiştir. Daha sonra tahrik motoru olarak en çok kullanılan doğru akım seri motor incelenip karakteristikleri ve ulaşım sistemleri açısından işletme özellikleri Üzerinde durulmuştur. Konunun devamında doğru akım serbest ve seri uyartımlı motorlarla tahrik edilen ulaşım sistemleri örnekleri yer almaktadır. İncelenen motor tiplerinden kollektörlü seri motorun yer aldığı bölümde, diğer motor tipleri ile karşılaştırması yapılabilecek özelliklerine kısaca değinilmiş ve motorun güncelliğini yitirmesi nedeniyle halen kullanılmakta olan bir sistem örneği yeterli görülmüştür. Asenkron motor içinde aynı incelemeler yapılmış ve ulaşım sistemleri için uygun bir motor tipi olduğu özellikleri ve işletme karakteristikleri ile belirtilmiştir. Tahrik motoru olarak tercih edilir olmasının kanıtı ise inceleme sonunda verilen örnekleridir. Diğer motor tiplerine göre daha büyük hızlarda ulaşım olanağı sağlayan lineer motorların yapı itibariyle diğerlerinden farklı olan yönleri, işletme özellikleri ve ulaşım örnekleri beşinci bölümde yer almaktadır. Son motor tipi olan anahtarlı relüktans motoru henüz denemesafhasında olduğundan, bu tahrik motorunun kullanıldığı ulaşım örneği yoktur. Bulunduğu bölümde sadece motorun kendisine ait özellikler ve çalışma şekli verilmiştir. Motor tiplerinin incelenmesi bittikten sonra, elektrikli ulaşım - sistemlerinde kullanılan tahrik motoru gücünün belirlenmesi ve incelenen tüm motorların karşılaştırılması son bölümde yapılmıştır. Ayrıca hangi motor tipinin kullanım açısından daha avantajlı olduğu da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y In this thesis, the drive motors used in electrical trnasport systems are examined one-by-one, and also, identif iying the power of the motors and changing of the other factors based on power are realized by a computer program and as a result the comporison of the motors are mode. The content of all of the examines the thesis is are devided into eight chapters. In the first chapter, general classification is mode and also discussed about the positive advances in the transport systems. Then the most used drive motor is d.c. series motor, its characteristics and the operating properties about the transportation systems are reviewed in chapter 2. In the other part of this chapter, the examples of the transport systems which are derived with the dc series or seperately excited motors. Chapter 3 includes dc commutator series motor. The properties of this type of motor, which can be compared with the other types of motors and only one system example is given because of the motor's using is not much anymore. The same examines are made for induction motor in chapter 4 and discussed that it is a preferable suitable motor type for transport systems by reviewing its specialities and operation characteristics. The proof of the motor's pref arable as derive motor is the various kinds of examples given at the end of this chapter. The linear motors which give the possibility of transportation with greater speeds, the characteristics different from the others as structure, the operating properties and the transportation examples are reviewed in chapter 5.In chapter 6, the last motor type, the switched reluctance motor is deer i bed. Because of it is yet in the test period, there is no transportation example given in which this type of drive motor is used. The only described things are, the motor's self specialities and the type of operation. After the examining of the motor types is finished, the determining of the power of the motor used in electrical transport systems and the comparison of the whole motors reviewed are in the last chapter 7. In addition to the subjects, it is certified that which type of motor using has more advantages.