Elektronik ticaretin havayollarına etkileri ve Türkiye'deki havayolu işletmelerinde elektronik ticaretin etkilerinin araştırılması
Impacts of electronic commerce on the airlines and a research of its impacts on the airlines in Turkey
- Tez No: 234364
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gunumuzde geleneksel ticaretin yapisi gelisen iletisim ve bilgi teknolojilerinin etkileriyle daha farkli bir hal almıstir. Özellikle internetin ticaret araci olarak kullanilmasi elektronik ticaret kavraminin ortaya cikmasına neden olmustur. Elektronik ticaret bircok sektor tarafindan hizla kullanılmaya baslanmistir. Havayolu sektoru de teknolojiyi sureclerinde en cok kullanan sektorlerin basinda geldiginden elektronik ticareti kisa surede benimsemistir.Havayolu web siteleri, elektronik bilet, online seyahat acentaları gibi gelişmeler elektronik ticaretin havayolu sektöründeki uygulamalarındandır. Havayollarında elektronik ticaretin kullanılması dağıtım maliyetleri üzerinde pozitif bir etki sağlarken, müşterileriyle ve aracılarla olan ilişkilerine de yeni bir boyut kazandırmıştır.Elektronik ticaret Türkiye'deki havayolları tarafından da hızla benimsenmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'deki havayolları elektronik ticareti etkin bir rekabet aracı olarak görmekte ve elektronik ticarete büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Elektronik ticaretin Türkiye'deki havayolları üzerindeki etkileri genel olarak dünyadaki diğer havayolları ile benzerlik gösterse de birtakım farkların olduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the structure of the conventional commerce regained a different position via the impacts of communication and information technologies. Especially the use of internet as a commercial tool has caused the arise of electronic commerce. Electronic commerce is embarked to use by many industries swiftly. Airline industry is the most technology utilizing industry among the other industries so it adopted electronic commerce quickly..The developments such as airline web sites, electronic ticketing, online travel agencies are the applications of electronic commerce in airline industry. While the use of internet as a distribution method in the airline industry provides a positive impact on distribution costs also creates a new dimension to the relationship with customers and intermediaries.Electronic commerce is swiftly adopted and used by airlines in Turkey as well. Airlines in Turkey perceive electronic commerce as an effective competitive instrument and invest considerably. Altough the impacts of electronic commerce on airlines in Turkey are generally similar with the airlines in the world, there is also seen some disparities.