İlköğretim okullarındaki sosyal kulüp çalışmalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri (Elmadağ ilçesi örneği)
Problems encountered during educational clubs and solution suggestions of these problems in primary schools(Elmadağ sample)
- Tez No: 234374
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Ankara ili Elmadağ İlçesindeki ilköğretim okullarında yürütülen sosyal kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunları belirlemek ve okul yöneticilerinin, kulüp rehber öğretmenlerinin ve kulüp yöneticisi olan öğrencilerin bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma, evreni temsil eden, 87 kulüp rehber öğretmeni, 46 kulüp yöneticisi olan öğrenci ve 21 okul yöneticisi olmak üzere, 154 kişi üzerinde yapılmıştır. İlköğretim okullarındaki sosyal kulüp çalışmalarında karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket aracılığıyla elde edilmiştir.Her soruna yönelik sıklık ve yüzdeler hesaplanarak ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri birleştirilerek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında yorum yapılmıştır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir;1.İlköğretim okullarındaki sosyal kulüpler, genellikle öğrencilerin ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmemektedir.2. Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler kulüpler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.3. Okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler, kulüpleri yeterince önemsememektedir.4.Öğrenciler, genellikle ilgi, istek ve yetenekleri dışındaki kulüplere yerleştirilmektedir.5.Sosyal kulüp etkinlikleri için ayrılan süre yeterli değildir.6.Sosyal kulüp etkinlikleri büyük ölçüde uygulanmamaktadır.7.Sosyal kulüp çalışmaları sırasında resmi ve gönüllü kuruluşlarla yeterince işbirliği yapılmamaktadır.Araştırmanın sonunda, okullarımızda sosyal kulüp çalışmalarının etkili bir şekilde yapılmadığı ve bu konuda birçok çözüm önerisinin sunulduğu görülmüştür. Bu çözüm önerileri şu şekilde özetlenebilir;1.Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve denetçilerin kulüpler hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için, hizmet içi eğitim kursları yaygınlaştırılabilir.2.Kulüplerin, öğrenci ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmesi için, anketler aracılığıyla öğrencilerin ve ailelerin de fikirleri dikkate alınabilir.3.Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda kulüplere yerleştirilmeleri için anketlerden yararlanılabilir.4.Öğrencilerin kulüp etkinliklerine katılımını artırmak adına, etkinlikler farklı zamanlarda sergilenebilir ve öğrenciler ödüllendirilebilir.5.Öğretmenlerin kulüp çalışmalarını yeterince önemsemeleri ve bunlara zaman ayırmalarını sağlamak için, öğretmenlere farklı bir ücret verilebilir ve okul yöneticileri ve denetçiler etkinliklere katılabilir.6.Kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan fiziksel ve maddi engellerin aşılması için, kulüpler ürünlerini kullanabilir ve bu konuda gönüllü kuruluşlardan yaralanılabilir.7.Ailelerin sosyal kulüpler hakkındaki ön yargılarının giderilmesi için onlara toplantılar aracılığıyla bilgi verilebilir ve aileler etkinliklere katılabilir.8.Kulüplerin topluma katkı yapacak çalışmalarını artırmak ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmak için, bu kuruluşların üyeleri etkinliklere davet edilebilir.Anahtar SözcüklerSosyal kulüpler, okul yöneticileri, kulüp rehber öğretmenleri, kulüp yöneticisi olan öğrencilerÖZETEROĞLU Ebru. İlköğretim Okullarındaki Sosyal Kulüp Çalışmalarında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri(Elmadağ İlçesi Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Bu araştırma, Ankara ili Elmadağ İlçesindeki ilköğretim okullarında yürütülen sosyal kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunları belirlemek ve okul yöneticilerinin, kulüp rehber öğretmenlerinin ve kulüp yöneticisi olan öğrencilerin bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma, evreni temsil eden, 87 kulüp rehber öğretmeni, 46 kulüp yöneticisi olan öğrenci ve 21 okul yöneticisi olmak üzere, 154 kişi üzerinde yapılmıştır. İlköğretim okullarındaki sosyal kulüp çalışmalarında karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket aracılığıyla elde edilmiştir.Her soruna yönelik sıklık ve yüzdeler hesaplanarak ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri birleştirilerek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında yorum yapılmıştır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir;1.İlköğretim okullarındaki sosyal kulüpler, genellikle öğrencilerin ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmemektedir.2. Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler kulüpler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.3. Okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler, kulüpleri yeterince önemsememektedir.4.Öğrenciler, genellikle ilgi, istek ve yetenekleri dışındaki kulüplere yerleştirilmektedir.5.Sosyal kulüp etkinlikleri için ayrılan süre yeterli değildir.6.Sosyal kulüp etkinlikleri büyük ölçüde uygulanmamaktadır.7.Sosyal kulüp çalışmaları sırasında resmi ve gönüllü kuruluşlarla yeterince işbirliği yapılmamaktadır.Araştırmanın sonunda, okullarımızda sosyal kulüp çalışmalarının etkili bir şekilde yapılmadığı ve bu konuda birçok çözüm önerisinin sunulduğu görülmüştür. Bu çözüm önerileri şu şekilde özetlenebilir;1.Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve denetçilerin kulüpler hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için, hizmet içi eğitim kursları yaygınlaştırılabilir.2.Kulüplerin, öğrenci ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmesi için, anketler aracılığıyla öğrencilerin ve ailelerin de fikirleri dikkate alınabilir.3.Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda kulüplere yerleştirilmeleri için anketlerden yararlanılabilir.4.Öğrencilerin kulüp etkinliklerine katılımını artırmak adına, etkinlikler farklı zamanlarda sergilenebilir ve öğrenciler ödüllendirilebilir.5.Öğretmenlerin kulüp çalışmalarını yeterince önemsemeleri ve bunlara zaman ayırmalarını sağlamak için, öğretmenlere farklı bir ücret verilebilir ve okul yöneticileri ve denetçiler etkinliklere katılabilir.6.Kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan fiziksel ve maddi engellerin aşılması için, kulüpler ürünlerini kullanabilir ve bu konuda gönüllü kuruluşlardan yaralanılabilir.7.Ailelerin sosyal kulüpler hakkındaki ön yargılarının giderilmesi için onlara toplantılar aracılığıyla bilgi verilebilir ve aileler etkinliklere katılabilir.8.Kulüplerin topluma katkı yapacak çalışmalarını artırmak ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmak için, bu kuruluşların üyeleri etkinliklere davet edilebilir.Anahtar SözcüklerSosyal kulüpler, okul yöneticileri, kulüp rehber öğretmenleri, kulüp yöneticisi olan öğrencilerÖZETEROĞLU Ebru. İlköğretim Okullarındaki Sosyal Kulüp Çalışmalarında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri(Elmadağ İlçesi Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Bu araştırma, Ankara ili Elmadağ İlçesindeki ilköğretim okullarında yürütülen sosyal kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunları belirlemek ve okul yöneticilerinin, kulüp rehber öğretmenlerinin ve kulüp yöneticisi olan öğrencilerin bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma, evreni temsil eden, 87 kulüp rehber öğretmeni, 46 kulüp yöneticisi olan öğrenci ve 21 okul yöneticisi olmak üzere, 154 kişi üzerinde yapılmıştır. İlköğretim okullarındaki sosyal kulüp çalışmalarında karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket aracılığıyla elde edilmiştir.Her soruna yönelik sıklık ve yüzdeler hesaplanarak ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri birleştirilerek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında yorum yapılmıştır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir;1.İlköğretim okullarındaki sosyal kulüpler, genellikle öğrencilerin ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmemektedir.2. Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler kulüpler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.3. Okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler, kulüpleri yeterince önemsememektedir.4.Öğrenciler, genellikle ilgi, istek ve yetenekleri dışındaki kulüplere yerleştirilmektedir.5.Sosyal kulüp etkinlikleri için ayrılan süre yeterli değildir.6.Sosyal kulüp etkinlikleri büyük ölçüde uygulanmamaktadır.7.Sosyal kulüp çalışmaları sırasında resmi ve gönüllü kuruluşlarla yeterince işbirliği yapılmamaktadır.Araştırmanın sonunda, okullarımızda sosyal kulüp çalışmalarının etkili bir şekilde yapılmadığı ve bu konuda birçok çözüm önerisinin sunulduğu görülmüştür. Bu çözüm önerileri şu şekilde özetlenebilir;1.Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve denetçilerin kulüpler hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için, hizmet içi eğitim kursları yaygınlaştırılabilir.2.Kulüplerin, öğrenci ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmesi için, anketler aracılığıyla öğrencilerin ve ailelerin de fikirleri dikkate alınabilir.3.Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda kulüplere yerleştirilmeleri için anketlerden yararlanılabilir.4.Öğrencilerin kulüp etkinliklerine katılımını artırmak adına, etkinlikler farklı zamanlarda sergilenebilir ve öğrenciler ödüllendirilebilir.5.Öğretmenlerin kulüp çalışmalarını yeterince önemsemeleri ve bunlara zaman ayırmalarını sağlamak için, öğretmenlere farklı bir ücret verilebilir ve okul yöneticileri ve denetçiler etkinliklere katılabilir.6.Kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan fiziksel ve maddi engellerin aşılması için, kulüpler ürünlerini kullanabilir ve bu konuda gönüllü kuruluşlardan yaralanılabilir.7.Ailelerin sosyal kulüpler hakkındaki ön yargılarının giderilmesi için onlara toplantılar aracılığıyla bilgi verilebilir ve aileler etkinliklere katılabilir.8.Kulüplerin topluma katkı yapacak çalışmalarını artırmak ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmak için, bu kuruluşların üyeleri etkinliklere davet edilebilir.Anahtar SözcüklerSosyal kulüpler, okul yöneticileri, kulüp rehber öğretmenleri, kulüp yöneticisi olan öğrencilerÖZETEROĞLU Ebru. İlköğretim Okullarındaki Sosyal Kulüp Çalışmalarında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri(Elmadağ İlçesi Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Bu araştırma, Ankara ili Elmadağ İlçesindeki ilköğretim okullarında yürütülen sosyal kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunları belirlemek ve okul yöneticilerinin, kulüp rehber öğretmenlerinin ve kulüp yöneticisi olan öğrencilerin bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma, evreni temsil eden, 87 kulüp rehber öğretmeni, 46 kulüp yöneticisi olan öğrenci ve 21 okul yöneticisi olmak üzere, 154 kişi üzerinde yapılmıştır. İlköğretim okullarındaki sosyal kulüp çalışmalarında karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket aracılığıyla elde edilmiştir.Her soruna yönelik sıklık ve yüzdeler hesaplanarak ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri birleştirilerek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında yorum yapılmıştır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir;1.İlköğretim okullarındaki sosyal kulüpler, genellikle öğrencilerin ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmemektedir.2. Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler kulüpler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.3. Okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler, kulüpleri yeterince önemsememektedir.4.Öğrenciler, genellikle ilgi, istek ve yetenekleri dışındaki kulüplere yerleştirilmektedir.5.Sosyal kulüp etkinlikleri için ayrılan süre yeterli değildir.6.Sosyal kulüp etkinlikleri büyük ölçüde uygulanmamaktadır.7.Sosyal kulüp çalışmaları sırasında resmi ve gönüllü kuruluşlarla yeterince işbirliği yapılmamaktadır.Araştırmanın sonunda, okullarımızda sosyal kulüp çalışmalarının etkili bir şekilde yapılmadığı ve bu konuda birçok çözüm önerisinin sunulduğu görülmüştür. Bu çözüm önerileri şu şekilde özetlenebilir;1.Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve denetçilerin kulüpler hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için, hizmet içi eğitim kursları yaygınlaştırılabilir.2.Kulüplerin, öğrenci ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına göre belirlenmesi için, anketler aracılığıyla öğrencilerin ve ailelerin de fikirleri dikkate alınabilir.3.Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda kulüplere yerleştirilmeleri için anketlerden yararlanılabilir.4.Öğrencilerin kulüp etkinliklerine katılımını artırmak adına, etkinlikler farklı zamanlarda sergilenebilir ve öğrenciler ödüllendirilebilir.5.Öğretmenlerin kulüp çalışmalarını yeterince önemsemeleri ve bunlara zaman ayırmalarını sağlamak için, öğretmenlere farklı bir ücret verilebilir ve okul yöneticileri ve denetçiler etkinliklere katılabilir.6.Kulüp çalışmaları sırasında karşılaşılan fiziksel ve maddi engellerin aşılması için, kulüpler ürünlerini kullanabilir ve bu konuda gönüllü kuruluşlardan yaralanılabilir.7.Ailelerin sosyal kulüpler hakkındaki ön yargılarının giderilmesi için onlara toplantılar aracılığıyla bilgi verilebilir ve aileler etkinliklere katılabilir.8.Kulüplerin topluma katkı yapacak çalışmalarını artırmak ve gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmak için, bu kuruluşların üyeleri etkinliklere davet edilebilir.Anahtar SözcüklerSosyal kulüpler, okul yöneticileri, kulüp rehber öğretmenleri, kulüp yöneticisi olan öğrenciler
Özet (Çeviri)
87 club instructors, 46 club administrators and 21 school administrators, totally 154 people constitute the subject of the research. The data related to the problems encountered during educational club activities in primary schools and suggestions for the solution of these problems have been obtained through the questionnaire prepared by the researcher.Problems and the suggestions for them are interpreted by frequency and percentage degrees and the integration of similar suggestions.Research findings can be summarized as follows:1.Educational clubs in primary schools are not generally constituted considering the needs of the students and the characteristics of the surrounding.2.School administrators, club instructors, club administrators and parents lack the adequate information about educational clubs and activities.3.School administrators, club instructors and club administrators mostly ignore the importance of the educational clubs.4.In general, students are placed in the clubs which are out of their interest, will and competence.5.The duration in which educational clubs are performed is inadequate.6.Educational club activities are not performed to a great degree.7.Formal and volunteer institutions are not adequately involved in educational club activities.In conclusion, it is found out that educational club activities are not performed effectively in primary schools and many suggestions related to the solution of the problems are given. These suggestions may be cited as follows;1.In-service training courses may be become widespread in order to provide teachers, school administrators and inspectors with more information about educational clubs.2.Students? and their families? opinions may be taken into account trough questionnaires so as to constitute educational clubs according to needs of the students and characteristics of surrounding.3.Questionnaires may be utilized on account of placing students in the clubs that are related to their interest, will and competence.4.Activities of clubs may be displayed at different times and students may be rewarded in order to increase their participation in the activities.5.Administrators and inspectors may attend the activities and teachers may be paid an extra fee so as to lead them to care and allow time to the activities.6.Products of clubs and volunteer institutions may be utilized to overcome the physical and economic obstacles encountered during the activities.7.Parents may be informed about educational clubs through meetings and they may attend the activities on behalf of removing their prejudice about the clubs.8.Members of the volunteer institutions may be invited to the activities so as to cooperate with them and increase the activities with which they contribute to the society.Key WordsEducational clubs, school administrators, club instructors, club administrators