İlköğretim ve ortaöğretimde görev yapan müzik öğretmenlerinin bağlama kullanımlarının incelenmesi
An analysis of the music teachers? use of baglama in primary and secondary education
- Tez No: 234399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, İlköğretim ve Ortaöğretimde Görev Yapan Müzik Öğretmenlerinin Bağlama Kullanımının İncelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, İlköğretim ve Ortaöğretimde görevli müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin her coğrafi bölgesinden 10 müzik öğretmeni olmak üzere toplam 70 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilere anket yolu ile ulaşılmıştır. Anket formlarından elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolaştırılmıştır.Araştırma sonucunda, öğretmen görüşleri doğrultusunda, müzik öğretmenlerinin genel müzik eğitiminde dersi içi ve ders dışı etkinliklerde bağlama kullanımının düzeyi ve amaçları, öğrencilerin bağlamaya olan ilgileri, bağlamanın müzik derslerinde işlenmeye uygunluğu ve müzik eğitimine sağladığı katkı saptanmıştır. Araştırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the teachers? use of baglama in primary and secondary education in Turkey was analyzed.The population of the study is the music teachers working in primary and secondary schools. The sample consisted of 70 music teachers who were drawn from 7 different geographical regions of Turkey. The data was collected through a questionnaire. The data acquired through the questionnaire was analyzed by means of percentage and frequency values and shown in tables.In the result of the study, the level of the use of baglama in classroom and the other activities in primary and secondary music education, the students? interest in baglama, and the appropriateness of baglama for music lesson and the contributions of the use of baglama in music class were determined. In light of the results, suggestions were also made.