Türkiye'de ilköğretimde kullanılmak üzere hazırlanan özel ders yazılımlarının öğrenci-içerik etkileşiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the interaction of student-content tutorials which were prepared for the usage of primary education scholls in Turkey
  1. Tez No: 234413
  2. Yazar: DERYA TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ilköğretimde kullanılmak üzere hazırlanmış özel ders yazılımlarının öğrenci- içerik etkileşimini değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada özel ders yazılımlarında öğrenci- içerik etkileşimini değerlendirmek amacıyla veri toplama aracı olarak kullanılmak üzere iki tane rubrik hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise örneklem olarak seçilen özel ders yazılımları hazırlanan rubrikler ile değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrenci- içerik etkileşimi değerlendirilen özel ders yazılımları, ilköğretim okullarında dört ana ders olarak okutulan Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler dersleri için üretilen 21 yazılımdan oluşmaktadır.Araştırmada toplanan veriler sayı ve ortalama gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları içinde ulaşılan sonuca göre, öğrenci- içerik etkileşimini sağlayan etkileşim biçimlerinden ?Resim ve çizimler, öğretici animasyon, ses ve diyaloglar, ders içerisinde soru sorma, değerlendirme soruları, geri bildirim, ders içindeki konu ile ilgili içerik sayfalarına dinamik bağlantı, düğme, bağlantı ve yönlendirmeler, yardım, alıştırma ve uygulamalar? ın bütün yazılımlarda kullanıldığı, ?Çevrimdışı çalışmalar, ders haritası, çıktı alma, video, etkileşimli video, müzik, oyun, simülasyon, öz değerlendirme formları, bilmece, bulmaca, not alma? etkileşim biçimlerinin kullanılmadığı yazılımlar olduğu, ?değerlendirme soruları?nın bütün yazılımlarda ,?Etkileşimli video? ve ? bilmece?nin kullanıldıkları yazılımlarda ?çok iyi? düzeyinde kullanıldığı, diğer etkileşim biçimlerinin kullanıldıkları bazı yazılımlarda kullanılma düzeylerinin düşük olduğu, bütün yazılımlarda ?gerektiği kadar? kullanılan etkileşim biçimlerinin ?Ders içerisinde soru sorma, ders içindeki konu ile ilgili içerik sayfalarına dinamik bağlantı, düğme, bağlantı ve yönlendirmeler, alıştırma ve uygulamalar ? olduğu diğer etkileşim biçimlerinin bazı yazılımlarda ?gerektiği kadar? kullanılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the interaction of student- content tutorials which were prepared for the usage at primary education schools in Turkey.The research is made in two stages. At the first stage, two rubrics have been prepared for the aim of evaluating the student- content interaction in the tutorials as a means of gathered data. However, at the second stage, the tutorials which were selected as samples have been evaluated with the rubrics prepared. In the research the tutorials evaluated student- content interaction are formed by 21 softwares which were produced for the four basic lessons Turkish, Maths, Science and Technology and Social Science at primary education schools.The gathered data in research were commented by the informations that were acquired by the statistical methods like number ,total and arithmatic according to the result that reached in the limitedness of the research, it is determinated that from the interaction forms which provide student- content interaction ?picture and drawings, instructive animation, sound and dialogues, self reflection questions, evaluation questions, feedback, hypertext links to other pages inside the course ,buton, connection and navigations, help, exercises an practices? were used in all softwares but despite these it is determined that the interaction forms like ?offline field work, course map, print, video, interactive video, music, game, simulation, self-evaluation assessment sheets, riddle, puzzle, note taking? weren?t used in softwares, in all softwares ?the evaluation questions? were in a ?high level? ?interactive video? and ?riddle? in the softwares which were used were also in a high level but other interactive forms in some other softwares used it has been determined that the usage levels were low, in all softwares it is determined that the interaction forms are used ?as needed? ?self-reflection questions, hypertext links the other pages inside the course, button, connection and navigations, exercises and practices?, in some softwares the other interaction forms weren?t used ?as needed? were determined.