Beden eğitimi ve spor yüksekokulu bölümlerinde okuyan öğrencilerin çoklu zeka kuramına göre karşılaştırılması
Section of physical education and sport in college students according to the comparison of the multiple intelligence theory
- Tez No: 234414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun 3 bölümünde okuyan öğrencilerin çoklu zeka kuramına göre karşılaştırılması amaç edinilmiştir. Farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin çoklu zeka kuramları açısından oluşan farklılıkları göstermek araştırmanın temel olgusunu oluşturmaktadır. Gazi Üniversitesi 1. Sınıf öğrencilerini kapsayan bu çalışma sonucunda, bölüme girişteki tercih sebeplerini ortaya çıkarabilme açısından bu konuya ışık tutması düşünülmüştür.Araştırmanın çalışma evrenini Ankara ili Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, örneklemini ise Öğretmenlik, Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği Bölümleri 1. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Toplam 92 Kız ve 103 Erkek öğrencinin 60 kadarı öğretmenlik bölümü, 60 kadarı antrenörlük bölümü ve 75 kadarı ise spor yöneticiliği bölümü öğrencisidir. Araştırmada Howard Gardner tarafından geliştirilen ve Gonce Seber tarafından türkçeleştirilerek geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış olan ?Çoklu Zeka Alanlarında Kendini Değerlendirme Envanteri? uygulanmıştır. Envanter 80 sorudan oluşmaktadır. 8 zeka kuramı ve her zeka kuramından 10 soru mevcuttur. Sorular karışık olarak düzenlenmiştir.Bu araştırma kapsamında bulunan, üniversiteli öğrenciler için anket formu kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin görüşlerinin demografik özelliklere göre ilişkileri çapraz tablolar ile kontrol edilmiştir ve p=0,05 anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir. Araştırmada, verilen analizi bilgisayar ortamında SPSS 15.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
School of Physical Education and Sports sections of the multiple intelligence theory, according to the comparison students were targeted. Students in different parts of the multiple intelligence theory to show differences in terms of the phenomenon is the basis of research. Gazi University 1 Class includes students as a result of this work, the section above the entrance to uncover reasons to prefer the light of these issues were thought to hold.Ankara province of the operation of the survey universe of Physical Education and Sports, Gazi University School students, the Teacher of the sample, Coaching and Sport Management Department 1st Class consists of students. Total of 92 Girls and 103 male students of the teacher section 60, 60 and 75 as part of the coaching section of the sports management of the students. Research developed by Howard Gardner and Gonce Turkish by Seber validity and reliability that has“Multiple Intelligence Self-Assessment Inventory in the Area”has been applied. Inventory consists of 80 questions. Intelligence theory and intelligence theory 8 is available from the 10 questions. Questions will be mixed.The scope of this research, college students, I used the survey form. Demographic characteristics of university students according to the views of relationships have been cross-checked with tables and p = 0.05 level of significance was considered to be. Research, the analysis by using computer programs are conducted in SPSS 15.0.