Lise eğitimi sürecinde futbolcu öğrencilerin karşılaştıkları sorunların belirlenmesi
Problems of soccer players faced during their high school educational period
  1. Tez No: 234431
  2. Yazar: SÜMER ALVURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada, lise eğitimi sürecinde bulunan ve lisanslı olarak futbol oynayan sporcu öğrencilerin aile, kulüp ve okul yaşantılarında karşılaştıkları sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 25 ilçedeki 172 devlet ortaöğretim okulu oluşturmaktadır. Evren içerisinden rastgele seçilmiş 14 devlet ortaöğretim okulu ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Bu örneklem içerisinde yer alan 382 lisanslı futbolcu öğrenciye ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında ölçme aracı olarak anket kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPSS 16.0 programından yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcu öğrencilerin kişisel bilgileri ile aile, kulüp ve okul yaşamındaki sorunlarında betimsel istatistik kullanılmıştır. Futbolcu öğrencilerin aile, kulüp ve okul yaşamındaki sorunlarının belirlenen değişkenlere göre çapraz dağılım tabloları verilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-Kare Testi ile sınanmıştır.Araştırma sonucunda:Futbolcu öğrencilerin, büyük kısmının 16-17 yaşlarında lise 3 öğrencisi olduğu ve ailesi ile birlikte yaşadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, çoğunun anne ve babalarının lise veya dengi okul mezunu olup, babalarının serbest meslek sahibi, annelerinin ise ev hanımı olduğu tespit edilmiştir. Futbolcu öğrencilerin büyük kısmının 4-8 yıl arası faal spor yaptığı, Süper Amatör ve 1. Amatör liglerde oynadığı ve milli müsabakalarda yer almadığı tespit edilmiştir. Futbolcu öğrencilerin spora yönelmesinde başta ailesinden ve arkadaş çevresinden destek gördükleri tespit edilmiştir. Futbolcu öğrencilerin çoğunun haftada 3-5 gün ve günde 1-3 saat arası antrenman yaptığı, ayrıca çoğunun okul takımlarında yer aldığı tespit edilmiştir.Futbolcu öğrencilerin aile yaşamı ile ilgili sorunlarında; ailelerinin öğrencilerin eğitimi, sağlığı ve meslek sahibi olması konularında endişeli oldukları tespit edilmiştir. Kulüp yaşamı ile ilgili sorunlarında, ders saatlerinin antrenman ve müsabakalara katılmalarına engel olduğu ve kulüplerinin maddi açıdan destek sağlamadığı tespit edilmiştir. Okul yaşamı ile ilgili sorunlarında ise; antrenman ve müsabakaların derslerini olumsuz yönde etkilediği, diğer branş öğretmenlerinin futbol oynamalarını olumsuz karşıladığı ve okul veya spor yaşantısından birini bırakma endişesi içinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is focused on the determining of the problems of licensed soccer players with respect to their sports club, family and school life during their high school educational period.The population is 172 state secondary education school, under the Ministry of National Education, in the 25 district of Ankara. The sample group is formed by 14 state secondary education school which are selected randomly from within the population. 382 licensed soccer player has been reached from this sample group. In this research, for collecting data, questionnaire was used as the surveying instrument. The analyses of the data were done by resorting to SPSS 16.0 Programme. Descriptive statistics was conducted for the demographics of the participants. Cross tabulations of the problems of participants were given with reference to the specified variables. The correlation among the variables were checked over by chi-square test.Research results;It was determined that, majority of them are sixteen-seventeen year-old third grader high school students, mostly living with their families. Looking at the educational situation and occupation of their parents; it became evident that their parents were graduated from high school (secondary education), and while the fathers of most are self-employed, the mothers of most are unemployed housewives. It appeared that the majority of the participants make sports actively for 4 to 8 years, most play either in Super Amateur or in 1. Amateur League, and majority of them do not attend to national teams. It was observed that, it was firstly their parents and then their entourage who encouraged them heading towards soccer. It is seen that most of these soccer player students workout for 3 to 5 days per a week, and 1-3 hours per a day. Majority of them also play for their school teams.Considering the problems of soccer players with respect to their family life, it is found that their families are concerned about their education, health conditions, and future professional career. Considering the problems with respect to their sports club, it is assessed that their courses at school prevent them to attend their training sessions and sports contests. It was seen that the sports clubs these students are affiliated with, do not provide them assistance in monetary terms. Focusing on the problems with respect to their school life, it appears that training sessions and sports contests have a negative impact on their lessons, and instructors of other courses then physical education take a dim view of them being a soccer player. These students have concerns about whether one day they should be forced to sacrifice their sports life for their education, or vice versa.