Büyük bedenli genç kızların giysi tercihlerinde tasarımdan beklentileri (15-20 yaş arası)
In their choice of clothes, the expectations of young ladies with large size from designing (Between the ages 15 and 20)
  1. Tez No: 234433
  2. Yazar: MELTEM HANÇERLİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Temel ve fizyolojik ihtiyaçlardan biri olan giyinme, vücudu iç ve dış etkenlerden koruma ve rahatlık sağlamanın yanında bireyin kendini topluma kabul ettirmesi ve beğeni kazanması açısından da önem taşımaktadır. İnsanların imkanları doğrultusunda gerçekleştirmeye çalıştıkları iyi ve özenli bir giyim, işlevsel olduğu kadar, vücuda uyum sağlayan ve güzel bir görünüm sergileyen giysilerle mümkün olmaktadır.Giysiler, bireylerin duygularının, kişilik özelliklerinin, düşüncelerinin ve yaşam tarzlarının aynasıdır.İnsan yapısı; genetik yapıları, yaşam bölgeleri, beslenme düzeyleri ve diğer sosyo-ekonomik koşulların etkisi ile toplumlara göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar vücut ölçülerini etkilediği için hazır giyimle de doğrudan ilgilidir.Büyük beden giysi tasarımı, obez insanların modaya uygun işlevsel, estetik ve ergonomik özellik taşıyan giysilere yönelik talepleri hazır giyim üreticileri tarafından saptanması ile büyük gelişme göstermiştir. Aynı zamanda büyük beden giysi üretimi, tüketici talebinin karşılanması ve pazarın karlılığı bakımından önem taşımaktadır.Büyük bedene yönelik üretim yapan firmaların , tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, büyük bedendeki fiziksel farklılıkları ve farklı vücut tiplerini göz önüne alarak tasarımlarına ve tüm üretim sürecine yansıtması gerekmektedir. Taleplerin tam olarak karşılanabilmesi için büyük bedenin ergonomik yapı ve ölçülerinin iyi bilinmesi ve tasarımlarda doğru olarak kullanılmasının uygun olduğu ifade edilebilir.Bu çalışma betimsel bir araştırma olup ; ?Büyük bedenli genç kızların giysi tercihlerinde tasarımdan beklentileri ? araştırılmıştır. Büyük beden giysi tüketicisi genç kızların karşılaştıkları sorunları belirlemek amacı ile hazırlanan anket formu Ankara ilinde yaşamakta olan 15- 20 yaş arasındaki genç kızlara uygulanmıştır.Anket formundan elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS paket programında verilerin frekans ve yüzde değerleri ve alınmıştır.Sonuçlar incelendiğinde büyük beden tüketicisi genç kızların alt ve üst giysi gruplarında model ve kalıp kaynaklı problemler yaşadığı görülmektedir. Bu sorunların yaşanmaması ve sorunların asgariye indirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Besides protecting the body against the iner and outer factors and giving comfort, Clothing, one of the basic and physiological needs, is of great importance for the individual to be accepted and admired by the society. A good and elaborate dressing can be achieved by clothes which are both functional, fitting for the body and having a good look.Garments are the reflections of the individuals? emotions, personal characteristics, ideas and life styles.Human body forms differ from one society to another with respect to the genetics, the location, dietary conditions, and socio-economic conditions. Being very influencial on body sizes, these differences are directly related with ready-made clothing.With the demands of the obese people for the garments which are fashionable, functional, over-sized clothing design has considerably progressed. Besides, with the increasing need aesthetical and ergonomic, to meet the demand for the over-sized clothes has received a greater significance.In order to meet the demands of the consumers of over-sized clothes, it is necessary to know the physical variances in over-sized bodies and different body types It is necessary that the firms manufacturing for the over-sized consumers should take these differences into consideration and re-structure the whole design and production process accordingly. To fully meet the demands, the garments are to be ergonomically fit for the human body.It is essential that ergonomic characteristics of the over-sized bodies be fully known, and that this knowledge be used properly in the design of the clothes.In this descriptive study, the factors affecting the design process in over-sized clothes design for the young girls were investigated. The Questionnaire forms which had been prepared to identify the problems which the young over-sized girls encountered, were applied to young girls between 15 and 20 years old in Ankara.The data obtained through the questionnaire forms were analysed with SPSS software program, and the percentages and the mean values of the data were calculated.By taking the findings of the study into consideration, it has been seen that young ladies wearing large size clothes have some problems resulting from designs and patterns.Some suggestions have been made in order not to confront such problems and to reduce them to the lowest degree.