Tarımla uğraşan kadınların beslenme bilgi düzeylerinin ve beslenme alışkanlıklarının saptanması
Nutritive circumstances of women in agriculture, their nutritional habits and establishment of their nutrition knowledge level
  1. Tez No: 234436
  2. Yazar: EBRU KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, tarımla uğraşan kadınların beslenme bilgi düzeylerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ordu İl'inin Aybastı İlçesine bağlı köy ve beldelerinde yaşayan ve tarımla uğraşan 206 kadın tarım işçisi oluşturmaktadır. Araştırma, tarama modeli olan durum saptama (betimleme) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında, gerekli verilerin objektif ve istatistiksel analizlere uygun olarak toplanabilmesi ve diğer yöntemlere göre en pratik yöntem olmasından dolayı, anket formu kullanılmıştır. Anket formları yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır ve elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır.Araştırma sonucunda kadın tarım işçilerinin çoğunluğunun 31-40 yaş grubunda (% 48.6), ilköğretim mezunu (% 77.7) ve evli (% 85.9) olduğu tespit edilmiştir. Kadınların % 72.3' ü bir günde üç öğün yediği, öğün atlamalarına baktığımızda % 26.3'ü bazen öğlen yemeğini yemediği, % 24.8'i bazen akşam yemeğini yemediği ve % 22.8'i bazen sabah kahvaltısını yapmadığı, % 21.8'i iştahı olmadığından sabah kahvaltısını, öğlen öğününü % 13.1'i vakti olamadığından ve akşam öğününde % 11.1'i yediği takdirde rahatsız olduğu tespit edilmiştir.Beslenme bilgi düzeylerini belirlemek için yöneltilen sorulardan alınan puanların ortalaması 5.56 ve beslenme alışkanlıklarının ortalama puanı ise 104.75'tir. Beslenme bilgi düzeyleri ile yaş arasında anlamlı bir fark yok iken yaş ile beslenme alışkanlıkları arasında anlamlı bir fark görülmüştür (p0.05) olmadığı belirlenmiştir.Genel olarak beslenme alışkanlıklarının beslenme bilgi düzeylerine göre iyi olduğu söylenilebilir. Bu konuyla ilgili daha kapsamlı bir çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Düşüncelerin altında yatan asıl fikirler ve nedensellik ilişkisi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.Anahtar Kelimeler; Kadın tarım işçisi, beslenme bilgisi, beslenme alışkanlıkları,
Özet (Çeviri)
This workout was applied to find out nutritive circumstances,nutritional habits and level of nutrition knowledge of women who work in agriculture. Sample study was formed by searching 206 women workers in agriculture who are living in countryside and villages of Aybastı Town of Ordu Province. This research was formed by using descriptive method which is a type of scanning model.In order to obtain accurate and unbiased data and to be able to fit those data into statistical analysis and because of its practical use ,questionnaire forms were used. This survey was created by using face-to-face method.Statistical analysis of obtained data was evaulated by SPSS 15.0 software.Outcome of this research shows that,the majority of women workers in agriculture are in 31-40 age group (which is 48.6%). 77.7% of them graduated from primary school and 85.9% of them are married.72.3% of them have 3 meals a day. When we look at meal misses, 26.3 % of women sometimes do not have their lunch, 24.8% of them sometimes do not have their dinner and 22.8% of them sometimes do not have their breakfast. It?s also pointed out that, 21.8% of women workers do not have breakfast because of lack of appetite, 22.8 % of them do not have lunch because of lack of time and 11.1% of them do not have dinner because of sickness.The average volume of nutrition knowledge level is 5.56 and value of nutrition habits are 104.75.