Örgüt iklimi ve tükenmişlik ilişkisi: Büro çalışanları üzerine bir alan araştırması
The correlation between organizational climate and burn out: A case study on office workers
- Tez No: 234435
- Danışmanlar: PROF. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Örgütün çalışanlar için psikolojik açıdan ne ölçüde önemli olduğunu ifade eden örgüt iklimi ile çalışanların iş performansını, işten ayrılma nedenlerini ve verimliliğini etkileyen tükenmişlik kavramları örgütlerin üzerinde durması gereken ve giderek önem kazanan birer olgu haline gelmişlerdir.Örgüt iklimi ve büro çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla İzmir ilinde kamu kuruluşlarında görev yapan 385 büro çalışanı ile anket yöntemiyle bir araştırma gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda; büro çalışanları genel olarak örgütteki atmosferden memnun oldukları ve tükenmişlik düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca, büro çalışanlarının cinsiyetleri ile örgüt iklimi ve tükenmişlik düzeyleri arasında istatistiksel bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Büro çalışanlarının yaşları arttıkça örgüt iklimindeki memnuniyet düzeyinde bir artış tespit edilmiştir. Önemli bir bulguda büro çalışanlarının yaşları arttıkça tükenmişlik düzeyinde bir azalma olduğudur. Büro çalışanlarının eğitim durumları ile örgüt iklimi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki varken, eğitim durumları ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Büro çalışanlarının meslekteki hizmet yılı arttıkça örgüt iklimindeki memnuniyet düzeyinde bir artış aynı zamanda meslekteki hizmet yılı arttıkça tükenmişlik düzeyinde bir azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational climate which explains workers considering important to organization; and burn out which affects workers? job performance, productivity, cause of leaving job; are appreciated.This research is done with 385 office workers that employed in the public organizations in Izmir, by questionnaire method for determining the correlation between organizational climate and burn out.As a result of study, Office workers are satisfied organizational climate and the level of their burn out is low. Between the office workers? sex and level of burn out there are no differences. However, while office workers? work experience, level of satisfaction from organizational climate rise. Also, while office workers? work experience, level of burn out decrease. There is a connection between the education and the level of organizational climate but there is no connection between the education and the level of burn out. In addition, when the period of service rise, the level of organizational climate rise, too. And when the period of service rise, the level of burn out decrease.