Turizm planlamasında alternatif bir yaklaşım katılımcı turizm planlaması; Fethiye'de alan araştırması
An alternative approach in tourism planning; participatory tourism planning; a disquisition in Fethiye
- Tez No: 234437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, turizm planlamasında alternatif bir yaklaşım olarak düşünülen katılımcı turizm planlamasının uygulanma durumunu ve yerel halk, özel sektör, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve meslek birliklerinin katılımcı turizm planlaması hakkındaki düşüncelerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Katılımcı turizm planlaması, hükümetin, yerel yönetimin, yerel halkın, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının, kısaca konuyla ilgisi olan tüm paydaşların ortak görüş ve önerileri doğrultusunda belirlenen turizm gelişim planı olarak tanımlanabilir. Bu kapsamda araştırmanın evreni turistik değerler bakımından oldukça önemli ve zengin olan ayrıca kolay ulaşılabilirlik açısından Muğla ilinin Fethiye ilçesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda hazırlanan anket formu Şubat-Mart 2009 tarihleri arasında Fethiye'deki yerel halk, özel sektör, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve meslek birliklerine uygulanmıştır. Anket soruları üçlü likert ölçeğinde ? Hiç (1)?, ?Orta (2)? ve ?Çok (3)? sıklık derecelerinde sorulmuştur. Toplamda 408 anket değerlendirmeye alınmış, elde edilen veriler Yüzde (%), Frekans (Sayı), aritmetik ortalama, çapraz tablo ve Ki-kare bağımsızlık testi analizleri yapılarak yorumlanmıştır.Elde edilen verilerin analizi sonucu, katılımcıların tamamının turizm sektörünün planlamaya ve uygulanabilir planlara ihtiyacı olduğunu düşündükleri, % 77,7`sinin yaşadıkları bölgede uygulanan turizm planlamasının bölgeye yeterince faydalı olmadığını düşündükleri ortaya çıkmıştır. Katılımcıların % 99'u ?Çok? sıklık derecesinde turizm planlaması sürecinin yerel halk, devlet, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün ortak katılımıyla gerçekleşmesi gerektiği fikrine katılım göstermiştir. Katılımcıların % 95,8'i ?Çok? sıklık derecesinde, katılımcı turizm planlamasının turizm değerlerinin korunmasında geleneksel turizm planlamasından daha etkili olacağı fikrindedir. Katılımcıların % 96,6'sının daha önce bir turizm planlamasına dahil edilmediği, % 97,1 oranında büyük bir çoğunluğunun da turizm planlaması sürecine daha fazla katılmak istediği ortaya çıkmıştır.Araştırma sonucunda katılımcı turizm planlamasının uygulama durumu ve katılımcıların konu hakkındaki düşünceleri ortaya çıkarılmış, turizm planlamalarında alternatif bir yaklaşım olan katılımcı turizm planlamasının uygulanabilirliği ile ilgi çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This disquisition aims to search out participatory tourism planning practices which is thought as an alternative approach in tourism planning and participant?s attitudes about the participatory tourism planning. Participatory tourism planning is a tourism development plan which designed with thought and suggestions of local people, government, stakeholders, private businesses and organization. In this content, disquisition?s universe is appointed as Fethiye is town of Muğla / Turkey. Questionary which is formulate for this research?s aims, put into practice in February ? March 2009 in Fethiye to all parties concerned. Questionary is constructed in the frequency grade as 3 grade likert scale ?None (1)?, ?Medium (2)?, ?Much (3)?. 408 questionary rated and the data are evaluated through means, Percentage, Frequency and Khi-square.The result of the analysis likes that; All participant had been declared that, tourism sector needs planning and applicable tourism planning and %77,7 participant had been declared that, formulated tourism planning for their region haven?t been useable for their region. %99 participant have been agreed that, tourism planning should formulate with local people, government?s, stakeholder?s, private business?s and organization?s participations. %95,8 participant have been agreed that, participatory tourism planning more effective than classic tourism planning to protect to cultural, social and natural tourism presentation. %96,6 participant have been declared that have never participate in a tourism planning before. %97,1 participant have been declared that want to more participate in a tourism planning. Finally of this disquisition, that has been searched out to participatory tourism planning practices and participant?s attitudes about participatory tourism planning. And have been improved some suggestion about participatory tourism planning which is an alternative approach for classic tourism planning.