1945 sonrası öncü sanat akımlarının lisans düzeyinde sanat eğitimi veren kurumların programlarıyla (2007)paralelliği
Parallelism of avant-garde art movements after 1945 with the programs (2007) of the institutions that give art education
- Tez No: 234467
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Nitel araştırma yöntemi ile yapılan bu çalışmada, 1945 sonrası öncü sanat akımlarının lisans düzeyinde sanat eğitimi veren kurumların programlarıyla paralelliğini araştırmak amacıyla, öğretim elemanı ve öğrencilerin görüşlerinden yararlanılmıştır.Yönteme ilişkin veriler, literatür taraması ve görüşme formları ile elde edilmiştir. Çalışma grubu, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Bölümü Mesleki Resim Öğretmenliği Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ndeki öğrenci ve sanat eğitimcilerinden oluşmaktadır. Görüşme formu ile elde edilen verilerinin analizinde `nitel içerik analizi' yöntemi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına bakıldığında mevcut sanat eğitimi programlarının 1945 sonrasındaki sanatsal değişimleri karşılamakta yetersiz olduğu ve çeşitli düzenlemeler yapmaya ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Ayrıca programlardaki derslerden daha çok, eğitimcilerin niteliği/ bakış açısı ve derste kullanılan yöntemlerin sonucu etkilediği, teknik olanak ve alt yapı eksikliklerinin de konuyla ilgi önemli etkenler arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, that is done with the qualitative research method, for the purpose of researching the parallelism in between, post 1945 avangarde art movements and the programs of establishments that give licence level art education.The data concerning the method is obtained by literature scanning and interview forms. The reseach group consists of students and art educationinsts from; Gazi University Faculty of Fine Arts Painting Department, Gazi University Faculty of Education Department of Fine Arts Education-Painting Teaching, Gazi University Faculty of Vocational Education Department of Applied Arts-Vocational Painting Teaching, Hacettepe University Faculty of Fine Arts Painting Department. In the analysis of the data that was obtained by the interview forms, ?qualitative content analysis? method was used.Considering the research results, it is seen that, current art education programs are insufficient in meeting the post 1945 artistic changes and various arrangements are needed to be done. Furthermore, the quality of the educators, point of views and the methods used in the lessons efffect the result more than the classes in the program, related to the subject technical opportunities and lack of foundation are in important given factors.