Tarihi konut işletmeciliği ve kültür turizmi ilişkisi Beypazarı örneği
Running a historic house and its realition with cultural tourism, sample of Beypazarı
- Tez No: 234468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.ÖZDAL DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Turizm, İşletme, Art History, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gelişen dünya küresel rekabet ortamı ile birlikte teknolojik, ekonomik ve siyasal değişimleri de beraberinde getirmiştir. Bu ilerlemeler çerçevesinde turizm sektöründeki tüketim kalıplarının da değişiklikler gösterdiği görülmüştür. Turistler seyahatleri sırasında, sadece deniz, kum ve güneşi tercih etmeyip, farklı özel ilgi alanlarına da yönelmeyi tercih etmektedirler. Dinlenme, eğlenme, sağlık, din, spor gibi etkenlerin yanında, kültür de insanların turizme katılma nedenleri arasında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle son yıllarda kültür faktörü, kişilerin önemli bir seyahat etme nedeni olmaktadır.Kültür kavramı, soyut ve somut kültür olmak üzere iki kısımda incelenmektedir. Soyut kültür dil, tarih, din, yasam tarzı gibi öğelerden oluşurken Sanat, inanç merkezleri, mimari yapı gibi etkenler ise somut kültürü oluşturmaktadır. Kültür tüm bu değerleri içine alan geniş bir kapsama sahiptir. Geçmişten günümüze insan hayatında önemli bir yere sahip olan konutlar somut kültürün önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Geçmişin otantik izlerini taşıyacak şekilde yapılan düzenlemeler müze, sergi evi, yiyecek içecek ve konaklama işletmesi gibi farklı amaçlarla kullanıma sunulmaktadır. Böylece turistler, farklı bölgelere ait olan kültürel değerleri yerinde görüp, tanıma fırsatı elde etmektedirler.Bu çalışma tarihi konakların turizm endüstrisi içerisindeki kullanım alanları ve bu konakların kültür turizmine olan etkileri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmı Ankara'nın Beypazarı ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Anketler bölgeyi ziyaret eden 385 kişiye uygulanmıştır. Ankete katılan turistlerin kişisel özellikleri ve anket ifadelerine katılma düzeyleri, yüzde ve frekans olarak verilmiştir. Geliştirilen hipotezler ki-kare testi ile kontrol edilmiştir. Anketler SPSS istatistik programında analiz edilen sonuçlara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With global competition atmosphere, devoloping world caused technological,economic and political changes.By means of these developments it was observed some changes in consumption preferences in tourism sector ,too.During their travelling,tourists prefer to head not only sea,sand and sun but also different special interest areas,Besides recreation.entertainment,health,religion,sports;culture also plays an important role for tourists to join tourism.Especially in recent years culture factor is one of the most important reason..The case of culture is questioned in two ways : abstract and concrete. While abstract culture is formed like language, religion, life style elements; factors like art, belief centres, architectural structure forms concrete culture. Culture has wide capacity that contains all tgese values. Houses, which has important part in human life since past, forms concrete culture?s important side. Regulations, which will carry past?s authentic signs, has been come out like mosques, exhibition houses, food and beverage, accomodation. So tourists has the chance of being familiar to culturel values that belong to different locations. Culture tourism, as well as being influential about protection of its growing places? historical and cultural heritage, it also provides income in terms of economy.This study has been carried out with the aim of pointing out house?s usage areas inside the tourism industry and their impact on cultural tourism. Practice part of this study was carried out in Ankara, Beypazarı. Surveys were applied to 385 visitors. Charachteristics and joining levels to surveys of tourists is given with percentage and frequency. Reformed hypothesis was checked with chi-square test. Surveys were founded suggestion results which were analysesed in SPSS statistical program.