Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden altı yaş grubu çocukların bellek gelişimine bellek eğitiminin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of memory education program on children?s memory development who have attented to pre-school education
- Tez No: 234469
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden altı yaş grubundaki çocukların bellek gelişimine, bellek eğitiminin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemi, Karabük İl merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki anaokulu ve iki anasınıfına devam eden çocuklar arasından tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 52 çocuktan oluşmuştur. Çocukların 13'ü kız, 13'ü erkek olmak üzere 26'sı deney grubuna, 13'ü kız, 13'ü erkek olmak üzere 26'sı kontrol grubuna dahil edilmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel işlemde araştırmacı tarafından geliştirilen ?Bellek Eğitim Programı? uygulanmıştır. Bu program çerçevesinde, deney grubuna on iki hafta süresince haftada iki gün bellek eğitimi verilmiştir. Kontrol grubu, sınıf öğretmeniyle günlük programlarına devam etmiştir.Araştırmaya katılan çocukların anne babalarına ait bilgileri edinmek için“Genel Bilgi Formu”, çocukların genel belleklerini, dikkat, öğrenme ve tanıma özelliklerini ölçmek için Morris Cohen (1997) tarafından geliştirilen“Çocuklarda Bellek Süreçlerini Değerlendirme Ölçeği-ÇBSDÖ (Children's Memory Scale-CMS)”kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçeye uyarlama çalışmaları kapsamında, bir ön uygulama gerçekleştirilmiş ve sonuç olarak ölçeğin geçerli ve güvenilir bir araç olduğu kabul edilmiştir.Çalışmada, elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 12 paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U Testi, ön test-son test karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Uygulanan testlerin değerlendirilmesinde .05 düzeyinde anlamlılık aranmıştır.Araştırma sonucunda;Deney grubundaki çocukların genel bellek, dikkat, öğrenme ve tanıma puanlarında eğitim programı uygulanması öncesinden sonrasına bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigation of the effect of memory education on children?s memory development who have attented to pre-school education who are six years old.The sample of the research, it has constituted of 52 children are selected randomly among the preschoolers attending to four kindergardens of National Education Ministry in Karabük province. 26 children, 13 males and 13 females, participated to experiment group, and 26 children, 13 males and 13 fameles, participated to control group. During the research, the pattern with pretest-posttest control group was used. For the experimental operation, it is practiced ?Memory Education Program?. Within the framework of this program, it is applied education program for experiment group which is continued two days in a week during 12 weeks period. The control group was attended to daily education program together their teachers during the same period of time.In order to get information of childrens?parents, ?General Data Form?, to evaluate the general memory, attention, learning and recognition, ?Children?s Memory Scale-CMS? which was developed by Morris Cohen (1997), was used. A trial application within the studies for adapting the scale into Turkish, it was underlying studies and in the end of this, It was accepted that scale was a valid and reliable tool for this research.Analysis of data were evaluated by SPSS 12 (Statistical Package for Social Sciences). To compare two groups, Mann-Whitney U Test for Independent Samples were used and for pre test-post test, Wilcoxon Signed Rank Test for Paired Samples were used. To evaluate statistical procedures, meaningfulness was researched for a level .05.In the end of the research;It is seen that general memory, attention, learning and recognition points of the children which are in experimental group are higher than before research.