Fransızca öğretiminde iletişim bilişim teknolojilerinin kullanılması
Usage of information and communication technologies in french teaching
  1. Tez No: 234470
  2. Yazar: DEMİR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AĞILDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, iletişim bilişim teknolojilerinin özellikle fransızca öğretimi alanında kullanım şekilleri ile ilgili literatür taraması üzerinden yürütülen betimsel bir çalışmadır. Öncelikli olarak birinci bölümde kısa bir giriş yapıldıktan sonra eğitim teknoloji kavramının tarihsel ve felsefi süreci işlenmeye çalışılmıştır. Daha sonraki bölümlerde ise sırayla;İletişim bilişim teknolojileriyle temel kavramlar açıklanmış, bu teknolojilerin eğitime neler getirebileceği üzerinde durulmuştur. Yine bu bölümde, geleneksel ve teknoloji zengini ortamların yarar ve sınırlılıkları karşılaştırılmaya çalışılmış ve bu yeni teknolojilerin öğretmene biçtiği yeni roller üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise, yabancı dil öğretiminde iletişim bilişim teknolojileri üzerine yoğunlaşılmaya çalışılmış, bu teknolojilerin yabancı dil öğretiminde kullanım sebepleri ve şekillerine değinilmiştir. Yine bu bölüm başlığı altında her biri farklı bir alanı temsil eden uygulama örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study on the usage forms of information and communication Technologies mainly in the French language teaching area by referring extensively to the related scientific resources. After a brief introduction of the main subject in the first chapter, we have tried to study the historical and philosophical aspects of the notion of the instructional technologies. In the following chapters;The elementary notions of the information and communication technologies have been explained and which promises of information communication technologies can bring has been treated. In chapter also it has been discussed the affordances and limitations of the modalities and explained the new roles of the teachers.In the fourth chapter, we have deeply interested over the usage of the information and communication technologies in the language teaching. We have tried to sort out the reasons and the forms of the usage of information and communication technologies in the language teaching. In this chapter also we have studied the different implementation examples.