Sağlık felsefesinde bir problem:Hasta-hekim ilişkisinde yaşlı hastaların durumu
Problem in health philosophy :Situation of elder patients on phisicion-patient relationship
- Tez No: 234492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hasta hekim arasındaki ilişki hasta memnuniyeti ve tedavinin amacına ulaşması bakımından son derece önemli bir konudur. Hasta hekim arasındaki ilişkide belli amaçlar vardır. Bu amaçlar; teşhis, tedavi, tedaviye hastayı başlatmak ve bunun için hastayla işbirliği içinde olmak, hastanın hastalığı konusunda yeterince ve anlayacağı düzeyde bilgilendirilmesidir. Bu amaçların gerçekleşmesi sürecinde hastanın hekimine güven duyması, değerli olduğunu hissedebilmesi, sorular sorabilmesi ve sorularına cevap alabilmesi, kendini ifade edebilmesi çok önemlidir.Hasta hekim ilişkisinde hastanın memnuniyeti kadar hekiminde memnuniyeti önemlidir. Çünkü, bu ilişki tek taraflı bir ilişki değildir. Hekim hastasının kendisine verdiği bilgiler ışığında teşhisini koymakta ve sonucun olumlu olduğunu gördüğü zaman memnun olmaktadır. Hastanın fazla umursamaz ya da çekingen tavırları hekimin da rahat olmamasına yol açacaktır.Bu araştırmanın amacı hem hasta-hekim arasındaki ilişkide yaşlı hastaların beklentileri ve gerçekleşme düzeyi ve hem de hekimlerin hastalardan beklentileri ve gerçekleşme düzeyi ile bu ilişkinin tedavi sürecine sağladığı katkılardır. Bu amaçla, Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerinde 1 Nisan ? 1 Mayıs 2007 tarihleri arasında muayene ve tedavi olmak maksadıyla poliklinik hizmetlerine başvuran 100 hasta ile aynı tarihler arasında polikliniklerde sağlık hizmeti sunan 30 hekime anket uygulanmıştır.Günümüzde teknolojik gelişmeler ve tıp bilimindeki gelişmeler gün geçtikçe insanlara daha uzun yaşama olanağı sağlamakta ve yaşlı hastaların sağlık sistemi içerisindeki yerlerinin sorgulanmasına katkıda bulunmaktadır. Hasta hekim arasındaki ilişkinin özel bir ilişki olduğu düşünülürse, yaşlı hastanın yaşlı olmasından dolayı hekiminden beklentileri de genç bir hastanın beklentilerinden daha farklı ve özel olacaktır. Araştırma bulgularının analizi ile,yaşlı hastalar her şeyden önce kendilerine daha hassas davranılması gerektiğini düşünmektedirler. Hekiminin yaptığı açıklamaları anlaması daha güç olabilir, bu durumda da yaşlı hasta hekimine karşı güven problemi yaşamaktadır. Yaşlı hastaların büyük çoğunluğu genç hastalarla kendileri arasında bir tercih etme durumu söz konusu olduğunda hekimlerinin ayrım yapmadıklarını düşünmektedirler. Hekimleri tarafından hoş ve güleryüzlü bir şekilde karşılanmaları onlara değerli, saygın ve özel olduklarını hissettirmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between physician and patient is a very important issue for satisfaction of patients and to reach goal of treatment. There are specific purposes in the relationship between patients and the physician. These are the diagnosis, ordering treatment programme, starting to treatment, being in collaboration with patients and to inform patient about the disease sufficiently. In the realization process of these objectives patient must have confidence in his/her physician, to feel being valueable, able to ask questions and get answers to questions and to express oneself is very important.In the relationship between patient and physician, the satisfaction of physicians is important as the satisfaction of the patient. Because this relationship is not one-sided relationship. Physicians in the light of the information given by patients can diagnose his/her illness and if the results of his efforts are positive it can be satisfied to the physician. If the attitude of patient is unconcerning or retiring, physicians leads to feel uncomfortable.The purpose of this research in the relationship between patient-physician is being contributed to the expectations of elderly patients and in the realization level of these expectations, also to the expectations of physicians to perform the treatment process.The field study was carried out in Ankara Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Center Education and Research Hospital policlinics, between the dates of 1 April - 1 May 2007. The sample was composed of the patients(N=100) were coming for examination and treatment to the policlinics and the physicians are(N=30) working in this hospital. Several closed end questions were asked to patients and physicians.Nowadays, technological developments and advances in medical science allow people to live longer and to contribute to the interrogation of the place of the elderly patients in the health system. It is considered that the relationship between the physician and patient is a special one, the elderly patients? expectations will be different and special from the expectations of a young patient's from the physicians. According to research findings elderly patients, firstly think they should be treated more accurately and behaved more sensitive. Elderly patients sometimes have a difficulty to understand explanations given by the physician, in this stuation elderly patient lives a trust problem to the phsician. Most of the elderly patient think that phsicians cannot behave as agist kind.They think physicians behave equally to young people and themselves.Patients feel special, respected and valued when they are met with a smiling face and positively by the physicians.