Mühimme Defterlerine göre Osmanlı Devleti'nde görülen toplumsal suçlar ve alınan tedbirler
The crimes seen and the measures taken for these crimes in Ottoman State according to Muhimme Documents
- Tez No: 234515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osmanlı Devleti, dini nitelikli bir devletti. Bu yüzden benimsenen yargı sistemi de İslam karakterli olup toplumda meydana gelen suçlar dini hukuk çerçevesinde değerlendirilir ve suçlular buna göre yargılanırdı.Osmanlı ülkesinde görülen suçlar farklı karakterlere sahipti. Bunlar içerisinde dini hukukla doğrudan ilgili olanlar, içki içmek, zina, namuslu bir kimseye iftira etme, hırsızlık yapma, dinden dönme, adam öldürme ve yaralama suçlarıydı. Bu suçlara verilecek cezalar da yargıcın taktir hakkı bulunmazdı. Sayılanların haricindeki suçlarda ise yargıç kanunlara uygun olarak gerektiğinde kendi takdir hakkını kullanarak karar verirdi.Öte yandan, meydana gelen suçlar toplumun her kesiminden ve Müslüman ya da Osmanlı hâkimiyetini kabul etmiş Hıristiyan veya Yahudilerce de işlenebilirdi. Bunun dışında devlet görevlileri de suç işlerdi.Osmanlı Devleti bu suçları önlemek için adlî tedbirlerin yanında askeri önlemler de alırdı. Bazen de bu önlemler son derece ağır olabilirdi.
Özet (Çeviri)
The State of Ottoman was a religious qualified government. Thus, the system of judgement had an Islamic character. So, any crime committed in society they evaluated and judged according to religious laws.The crime that happened in Ottoman Country had different qualities. Drinking alcohol, adultery, slandering, thieving, changing the religion, murdering and injuring were related religion directly. When punishing the judge could not use his own initiatives. Except these crimes, the judge could not use his own rights when giving decision.On the other hand, all of these crimes could be committed by Muslims, Christian and Jewish who accept the Ottoman sovereignty. Except these, the government official committed crime. The State of Ottoman had taken not only legal precautions but also military precautions. Sometimes, both of these precautions might be heavy.