Toplumsal yapı analizi tartışmalarında İdris Küçükömer
İdris Küçükömer within debates on social structure analysis
  1. Tez No: 234514
  2. Yazar: TUĞBA KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın konusu İdris Küçükömer'in toplumsal yapı analizi ve bu analizin Türk düşünce tarihindeki yeridir. İdris Küçükömer'in toplum kavrayışı ve bu kavrayışta zaman içinde meydana gelen değişimler dönemin siyasal ve düşünsel özellikleri ile ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Bu doğrultuda önce toplumsal yapı kavramı tanımlanmış ve kavram üzerindeki tartışmalara değinilmiştir. Ardından İdris Küçükömer'in ilk yazılarını kaleme aldığı 1960'ların siyasal ve düşünsel ortamı Küçükömer'in yazıları ile beraber değerlendirilmiştir. Yine aynı dönemin Osmanlı toplum yapısı tartışmalarında Asyagil üretim biçimi ve feodal üretim biçimi analizleri sırayla ele alınmış ve İdris Küçükömer'in fikirlerinin bu tartışma içindeki yeri tespit edilmiştir. Son bölümde 1980'li yıllarda Türk toplum yapısına ilişkin tartışmalarda ön plana çıkan sivil toplum kavramı ve İdris Küçükömer'in sivil toplum anlayışı ele alınmıştır.İdris Küçükömer'in toplumsal yapı kavrayışı sosyal ve ekonomik temellere sahiptir. Küçükömer pek çok yazısında ekonomik meseleleri ele almasına karşın, sosyal ve ekonomik meselelerdeki karşılıklı ilişki üzerine odaklanmıştır. Küçükömer'in toplumsal yapı analizi Asyagil üretim biçimi ve sivil toplumdan beslenmiştir. İdris Küçükömer özellikle son yazılarında Doğu ve Batı toplumları arasındaki farkı sivil toplum kavramını merkez alarak açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is İdris Küçükömer's social structure analysis and the place of this analysis in history of Turkish thought. İdris Küçükömer's comprehension of society and the changes which have occurred in his comprehension of society with time have been examined in relation to the political and intellectual features of the period. In this way,first, the concept of social structure has been defined, and then the discussions on the concept have been mentioned. Later, the political and intellectual environment in 1960's when İdris Küçükömer wrote his first writings have been evaluated together with Küçükömer's writings. In debates on Ottoman social structure again in the same term, the analysis of Asiatic mode of production and feudal mode of production have been examined respectively, and the place of İdris Küçükömer's ideas within these debates has been determined. In the final part, the concept of civil society which came to the fore in 1980's in the debates on structure of Turkish society and İdris küçükömer's understanding of civil society have been examined.İdris Küçükömer's comprehension of social structure has got the social and economic origins. Although İdris Küçükömer dealt with the economic issues in his many writings, he focused on correlating between economic and social issues. İdris Küçükömer's social structure analysis was nurtured by Asiatic mode of production and civil society. Especially in the last writings Küçükömer explained the difference between the Eastern and Western societies considering the concept of civil society as the center.