Avrupa Birliği Rekabet Hukuku çerçevesinde birleşme kontrolü
Merger control under European Union Competition Law
- Tez No: 234516
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Rekabet Hukuku kapsamındaki önemli konulardan biri, birleşme kontrolü olarak ifade edilen yoğunlaşma işlemlerinin denetlenmesidir. Teşebbüslerin bir araya gelmesi sonucu oluşan yeni yapılar, her ne kadar piyasa ekonomisine sayısız fayda sağlasa da etkin rekabetin önemli ölçüde engellemesi riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, birçok hukuk sistemi açısından yoğunlaşma işlemlerinin denetime tabi olması ve denetimin sağlanması için kurumsal yapılanmaya gidilmesi gerekliliği doğmuştur. Avrupa Birliği Rekabet Hukuku kapsamında, birçok hukuk sistemine yol gösterici nitelikte olan hukuki düzenlemeler, ayrıntılı olarak hazırlanmış ve çeşitli dönemlerde edinilen deneyimler sonucunda bu düzenlemelerde zaman içerisinde köklü değişikliklere gidilmiştir.Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği Rekabet Hukuku çerçevesinde yoğunlaşma işlemlerin denetlenmesi sürecinin ele alınmasıdır. Bu çerçevede, çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yoğunlaşma işlemleri kavramsal çerçevede değerlendirilerek yoğunlaşma işlemleri açıklanmış; takip eden bölümde, birleşme kontrolü süreci, hukuki düzenlemeler ve bu düzenlemelere ortam hazırlayan olaylarla birlikte, Avrupa Birliği Rekabet Hukuku'nun gelişim süreci göz önüne alınarak incelenmiştir. Son bölümde ise Avrupa Birliği Rekabet Hukuku ışığında gelişim gösteren, Türk Rekabet Hukuku çerçevesinde birleşme kontrolü konusu ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler1.Birleşme Kontrolü2.Yoğunlaşma3.Avrupa Birliği Rekabet Hukuku4.Avrupa Birliği Birleşme Tüzüğü5.Türk Rekabet Hukuku
Özet (Çeviri)
Within the meaning of the Competition Law, merger control which is the act of controlling concentrations is considered one of the most important subjects. Although the new entities composed of several undertakings contribute numerous benefits to the economic markets, nevertheless they also carry the risk of significant impediment of effective competition. Consequently, the necessity of controlling concentrations and creating the institutional structuring has been in existance in many judicial systems. Within European Union Competition Law, legal regulations which are the guidance for many legal systems, are presented in detail and the fundamental amendments on these regulations were identified as a result of the experiments performed during different periods.The objective of this dissertation is to handle the controlling process of concentrations. The dissertation is divided into three chapters. In the first chapter, concentrations are explained and evaluated within the conceptual scope. In the following chapter the process of merger control is evaluated together with the legal regulations and cases which set up the environment for the appearance of these regulations and development process of European Union Competition Law is analyzed. In conclusion, concentrations are discussed within the scope of Turkish Competition Law which is developed under European Union Competition Law.Key Words1.Merger Control2.Concentration3.European Union Competition Law4.European Community Merger Regulation5.Turkish Competition Law