Kazakistan'daki nükleer silahların çevre sorunlarına etkisi
Consequence of the nuclear weapons testing on environmental problems of Kazakhstan
- Tez No: 234533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çevre Mühendisliği, Public Administration, International Relations, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Kazakistan'ın Nükleer Deneme Poligonlarında gerçekleştirilen patlamalar sonucu meydana gelen çevre sorunlarını ortaya koymaya çalışmaktır. Soğuk savaşın sona ermesi ve Sovyetler Birliği'nin dağılması ile dünyada jeopolitik bir boşluk oluşmuş, bu boşluk içinde Sovyetler bünyesinde yer alan cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan etmeye başlamış ve dünya, nükleer denemeler sonucu meydana gelen yarışmalardan kaynaklanan yeni bir ekolojik sorun ile karşı karşıya kalmıştır. Semey Nükleer Deneme Poligonu 1991 yılında 29 Ağustos'ta Kazakistan Hükümetinin kararıyla kapandı. Nükleer denemeler durduruldu, bu Kazakistan halkı için bir mutluluktur, ama poligonun durdurulmasıyla Kazakistan'ın problemleri çözülmedi. Çünkü poligon durdurulsa bile, onun zararları devam etmektedir. Bu çalışmada Kazakistan Çevre Sorunlarının nedeni olan Semey Nükleer Deneme Poligonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
he purpose of this work is to describe all environmental problems which was destroyed by the testing nuclear weapons in Kazakhstan. Ending of the cold war and disintegration of the Sovyet Union bring establishment independence countries. The disintegration of Sovyet Union bring new environmental problems i the world. The Semey Nuclear testing Poligon was closed in 29 August of 1991 by the resolution of Kazakhstan Goverment. Nuclear testing was stopped, on the one hand it is happiness for Kazakhstan people but on the other hand the stoping of Nuclear Testing in the Kazakhstan didn't solve environmental problems. Because of even the closed poligons for Testing Nuclear weapons will continue bring the damage to environmental. İn this Master Degree's work was researched the Semey Nuclear Testing Poligons what became a reason of the environmental problems in the Kazakhstan.