Kategorik veri analizi yöntemleri ve uygulamalar
Categorical data analysis methods and applications
  1. Tez No: 234537
  2. Yazar: SİNAN METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada son yıllarda popüler hale gelen Kategorik Veri Analizi yöntemleri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle ?Kategorik Veri? kavramı verilmiş ve kategorik verilerle ilgili istatistiki dağılımlar ve olumsallık tabloları irdelenmiştir. Aynı zamanda, olumsallık tablolarında kullanılan göreli risk, odds değeri ve odds oranı kavramları verilmiştir. İki yönlü olumsallık tablolarında istatistiki çıkarsamalar için Pearson'un ki-kare istatistiği yeterli olmakta ancak daha büyük boyutlu olumsallık tablolarında bu istatistik kullanılamamaktadır. Üç veya daha çok boyutlu olumsallık tablolarında ilişki yapılarının belirlenmesi için değişkenler arasında bağımlı ? bağımsız ayrımına gitmeyen ?Logaritmik Doğrusal Modeller? ele alınmıştır. Hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan modeller olarak ikiye ayrılan logaritmik doğrusal modeller yardımıyla daha çok değişken arasındaki etkileşimler sorgulanabilmektedir. Ayrıca, tezde bağımlı değişkeni kategorik veri olarak ele alan ?Lojistik Regresyon Analizi? konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Categorical Data Analysis methods which has been popular in last decade, is investigated. Firstly, ?Categorical Data? notion is given, and statistical distributions about categorical data and contingency tables is explicated. Also, relative risk, odds and odds ratio notions whis is used in contingency tables are given. In two-ways contingency tables, Pearson?s chi-square statistics is enough for statistical inferences but can?t used in bigger contingency tables. For determining association structures in three-ways or bigger contingency tables, ?Log-Linear Models? is discussed which doesn?t discriminate variables as dependent or independent. Interactions between many variables can be interrogated with log-linear models whis is classified as hierarchical and non-hierarchical. Also, ?Logistics Regression Analysis? is disscussed which can take a categorical data as a dependent variable.