Türkiye'de tefrika polisiye romanlarda siyasal kültür motiflerinin irdelenmesi: 'Ümit Deniz' örneği
Researcing political culture motifs in serial detective novels in turkey: 'Ümit Deniz' case
- Tez No: 234536
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın konusu 1956?1975 yılları arasında tefrika edilen Ümit Deniz romanlarında siyasal kültür motiflerini incelemektir.Türkiye'de 19. yüzyılın son çeyreğinde başlayan tefrika yayıncılığı ve polisiye romanları 1930'dan sonra büyük bir gelişme göstermiştir. Bu tarihten sonra pek çok özgün polisiye roman yazılmış ve tefrika edilmiştir. 1980'lerde gazetelerde yaygınlaşan foto romanlar ile tefrika romanlar önemini kaybetmiştir. 1930?1980 yılları arasında tefrika edilen polisiye romanlar arasında Ümit Deniz konu seçimi ve karakteri ?Murat Davman? ile özel bir yere sahiptir ve kendinden sonraki polisiye yazarlarını etkilemiştir.Çalışmada Ümit Deniz romanlarında yer alan siyasal kültür motiflerinin incelenmesi sonrası kolektif bir kimlik tanımı olarak ?vatanperverlik? temasının öne çıktığı görülmüştür. Bir kimlik olarak vatanperverlik tanımın en önemli unsuru ise ?Türklük? tür. Romanlarda ?Türklük? soy ve ortak geçmiş üzerinden tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on revealing the political culture motifs in Ümit Deniz novels which were publicated in installments as serials between 1956 and 1975.Serial publication and detective novels which were started in the last quarter of 19th century in Turkey, has shown a great development after 1930. After this date many original detective novels had been written and publicated as serials. Serial publications has lost its importance with the rise of photonovels which become widespread in 1980s. Among the detective novels that are puıblicated as serials between 1930 and 1980 Ümit Deniz has a special importance regarding the topic selection and the character ?Murat Davman?. Ümit Deniz, has affected the follower detective novel writers.After analyzing the political culture motifs in Ümit Deniz novels, a predominant use of patriotism theme has been seen. As an identity, the most important component in defining patriotism is ?being a Turk?. Being a Turk is defined through origin and common history in the novels.