Belirli süreli iş sözleşmesinde haksız fesih
Unfair annulment at labour agreement with definite period
- Tez No: 234551
- Danışmanlar: PROF. DR. E. TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin hazırlanış amacı belirli süreli iş sözleşmesi taraflardan birince haksız feshedilirse sözleşmenin akıbetinin ne olacağı, fesih beyanının sonuç doğurup doğuramayacağı konusunu doktrindeki görüşler, yargı kararları ve Türk Borçlar Kanunu Tasarısı'nda yer alan ilgili hükümler çerçevesinde ele almak ve İş Hukuku'nun amacına hizmet edecek çözüme ulaşılmasına yardımcı olmaktır. Çalışmamızda belirli süreli iş sözleşmesinin tanımı, unsurları, benzer sözleşmelerle karşılaştırılması yapılarak haksız fesih halinde belirli süreli sözleşme olup olmadığı noktasında ortaya çıkan sorunların çözümü için kavramlara geniş olarak yer verilmiştir. Belirli süreli iş sözleşmesinde yapılan fesih beyanının niteliği ile ilgili tartışmalar ortaya konduktan sonra, haksız fesih görüşü kabul edildiği takdirde feshe maruz kalan taraf lehine doğacak sonuçlar incelenmeye çalışıldı. Bu çalışma hazırlanırken kütüphanelerden kaynak taraması yapılırken, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden Yargıtay Kararları temin edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda süresi bitmeden belirli süreli iş sözleşmesinde fesih beyanında bulunmak veya fesih iradesine benzer davranışlar gösterilmesi halinde, haklı neden yoksa sözleşmenin haksız feshedildiği görüşüne katılmaktayız.ANAHTAR KELİMELER1.Haksız Fesih2.Alacaklı temerrüdü3.Belirli Süreli İş Sözleşmesi4.İhbar Tazminatı5.Kıdem Tazminatı
Özet (Çeviri)
Doruk,Şule. Unfair Annulment At Labour Agreement With Definite Period Thesis Of Master, Ankara, 2008In this work the topic ?Unfair Annulment At Labour Agreement With Definite Period ? prepared as thesis of master. The aim of this thesis is;if labour agreement of definite period is unfair annulment by one side of agreement, it will go on or not. In my opinion declare of annulment will finish the agreement,also a lot of writer are sharing this opinion. Judgement decisions are same direction. We tried to remark other opinions and new draft of a law decisions. While we are scrutinizing the opinions and decisions an important thing is provide the aim of Labour Law. Especially to define Labour Agreement with definite period is important about results of unfair annulment. If unfair annulment is at labour agreement with undefinite period, results will change for worker.While preparing this work we applied libraries and take jedgement decisions. As a result,if labour agreement with definite period is finished by one side of agreement with declaring of annulment or behave like making annulment without fair reason we share the opinion that annulment the agreement.KEY WORDS1.Unfair Annulment2.Labour Agreement With Definite Period3.Default of Creditor4.Indemnity of Inform5.Indemnity of Precedence