İş sözleşmesinin haksız feshi
The termination of an employment contract without a just cause
- Tez No: 446942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE BAYCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
İş sözleşmesinin haksız feshi özellikle işçi bakımından ağır ve olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bu durumda işçi kendisi ve ailesi için temel ve belki de tek geçim kaynağı olan ücretini kaybetmekte, sözleşmesi başta işveren tarafından ileri sürülen bir haklı nedenle derhal feshedildiği için iş hayatındaki itibarını yitirmektedir. Bu durum yüzünden işçinin ileride iş bulma olanağı azalmaktadır. Öte yandan iş sözleşmesinin işçi tarafından haksız feshi halinde işveren de zor durumda kalabilmektedir. Bilhassa işçinin kilit pozisyonda çalışan, vasıflı bir işçi olması durumunda iş aksayabilmekte, işverenin işçiye yaptığı yatırımlar boşa gitmekte ve işletmenin ekonomik durumu zarar görmektedir. Tüm bu nedenlerle iş sözleşmesinin haksız feshi ve sonuçları incelenmesi gerekli ve önemli konulardan biridir. İş sözleşmesinin haklı neden olmaksızın feshi (haksız fesih), usulsüz fesih ve fesih hakkının kötüye kullanılmasından (kötüniyetli fesih) farklı bir hukuki kavramdır. Bu çalışmada feshin hangi hallerde haksız sayılacağı ortaya konulacaktır. Haksız feshin sonuçları iş sözleşmesinin türü ve iş güvencesi hükümlerinin kapsamına göre belirlenir. İş güvencesine tabi işçiler bakımından, yeni İş Mahkemeleri Kanunu Tasarı Taslağı köklü değişiklikler öngörmektedir. Bu değişikler çalışma kapsamında incelenmiştir. İş güvencesi kapsamı dışında kalan iş sözleşmeleri ile belirli süreli iş sözleşmelerinin haksız feshi ise, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununda düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemelerin 4857 sayılı İş Kanununa tabi iş ilişkilerine uygulanabilirliği iş hukukunun önemli tartışmalarından birini oluşturmaktadır. Bu nedenle söz konusu çalışma, doktrindeki görüşler, Yargıtay kararları ve İsviçre Federal Mahkeme kararlarından yararlanmak suretiyle iş sözleşmesinin haksız feshi ve sonuçlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The termination of an employment contract without a just cause leads to serious and negative consequences, particularly for the employee. In this case, the employee loses not only his fundamental, and probably the sole, source of livelihood, but also his credibility in working life due to the immediate termination of his contract by the employer with due to an allegedly just cause. As a result, the employee's opportunity to find a new job diminishes. On the other hand, in case of termination of an employment contract by the employee without a just cause, employer might be stuck in a difficult situation. The business operations may delay, investments made for the employee's career development may go up in smoke and economic conditions of the enterprise may be damaged, especially when the employee is skilled and working in a key position. As such, the termination of an employment contract and its consequences are important and essential issues to examine. The termination of an employment contract without a just cause (unjustified termination) is different than termination without notice and misuse of the right to terminate the contract (unfair termination). This study will examine circumstances in which the termination is considered unjustified. The consequences of unjustified dismissal are determined according to the type of the employment contract and the scope of job security provisions. For employees under the protection of job security, the new draft on Law of Labour Courts introduces essential amendments. These amendments are also covered in this study. On the other hand, the consequences of unjustified dismissal of employees who do not benefit from job security provisions and employees working under an employment contract for a definite period are regulated under Turkish Law of Obligations no. 6098. The applicability of these provisions to business relations subjected to the Labour Law no. 4857 is one of the most important debates in labour law. Hence, this study aims to establish both conditions and consequences of the unjustified termination of an employment contract in the light of the doctrinal views and the judicial decisions of Turkish and Swiss Supreme Courts.