İskit, Frig ve Urartu kültürlerinin mukayesesi
Comparison of Scythian,Phrygian and Urartian cultures
  1. Tez No: 234554
  2. Yazar: OSMAN HEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tarihin ilk dönemlerinden bu yana kültürlerin karşılaşma noktası olan Anadolu, binlerce yıldır farklı kültürlerin buluşma noktası olmuştur.Geniş Avrasya bozkırlarında komşuları ile yaptıkları mücadele sonucunda, Massagetler tarafından yerlerinden oynatılan İskitler de Kimmerler'i yerlerinden oynatmışladır. Bununla yetinmeyen İskitler, Kimmerler'i takip ederek Anadolu'ya gelmişler ve burada Urartu Devleti ile mücadele etmişlerdir. Bu mücadele sonucunda Urartu Devleti'nin yıkılma sürecine girmesine zemin hazırlamışlardır. Onların önünden kaçan Kimmerler ise daha da ileriye giderek Frigler'in önemli merkezi olan Gordion'u yakıp yıkmışlardır. Henüz İskitler gelmeden öncede Frig ve Urartulular arasında zaten kültür alışverişi başlamıştı. Urartulular'ın taktıkları fibulular ve kaya mezarları buna en güzel örnektir.Yine İskit tümülüsleri ve Frig tümülüsleri yapısal açıdan hemen hemen birbirinin aynısıdır. Urartu, İskit askeri sistemi ve kullanılan silahlar birbirleri ile benzerlik göstermektedir.Bu tezi yapmaktaki amacımız; etnik olarak İskit, Frig ve Urartulular'ın aynı kültürden geldiğini kanıtlamak değil, sadece benzer ve farklı yönlerini ortaya koymaktır.Anahtar Sözcükler1.İskit2.Urartu3.Frig4.Kültür5.Mukayese6.Türk
Özet (Çeviri)
Anatolia which has been the meeting point of cultures since the early times of the history has been melting pot of the different cultures for thousands of years.Scythians who were dislocated by Massagetaeans at the end of the fights they made with their neighbors in broad Eurasian Steppes dislocated Cimmerians. Not being satisfied with this, Scythians came to Anatolia by following Cimmerians and fought with Urartus there. They established a ground for Urartian State to enter into collapse process at the end of this fighting. Cimmerians escaping from them devastated Gordium which was an important center of Phrygians by going further. Before Scythians came, cultural exchange had already started between Phrygians and Urartus. Fibula worn by Urartus and rock tombs are the most beautiful examples of this situation.Scythian tumulus and Phrygians tumulus are almost same with one another structurally. Urartian and Scythian military system and weapons used show similarity with one another.Our purpose in conducting this thesis is not to prove that Scythians, Phrygians and Urartus come from the same culture ethnically, but to show their similar and different aspects.Key Words1. Scythian2. Urartian3. Phrygian4. Culture5. Comparison6. Turkish