Türkiye'de yerel yönetimler ve 2004 sonrası yerel yönetim reformu
Local governments in turkey and then in 2004 the local administration reform
- Tez No: 234553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hazırlanan bu tezde Osmanlı'dan günümüze yerel yönetimlerin zaman içinde yaşadığı değişiklikler ve küreselleşmenin yerel yönetimler üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yerel yönetimlerdeki eksiklikleri gidermeyi amaçlayan yerel yönetim reformu hakkında bilgiler de tezin içerisinde yer almaktadır.Vatandaşlara ulaştırılması gereken tüm hizmetlerin merkezi yönetim tarafından gerçekleştirilemeyeceği ortadadır. Bu sebeple yerel yönetimler tüm ülkeler için önemlidir. Özellikle küreselleşmenin etkisi, kamu hizmetlerinin halka en yakın birim tarafından gerçekleştirilmesi gerektiği anlayışının benimsenmesi, kamu hizmetlerinde etkinliğin ve verimliliğin sağlanmasının amaçlanması nedeniyle demokratik yönetim anlayışının temel öğelerinden olan yerel yönetimlerin önemi gittikçe artmaktadır.Türkiye'de de zaman içerisinde yerel yönetimler hakkında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır ancak bunların yeterli olduğunu söylemek imkansızdır. 20. yüzyılda yerel yönetimlerin Batı'daki yapıdan uzak olduğu açıkça görülmektedir. Son yıllarda özellikle Avrupa Birliği'ne giriş sürecinin de etkisiyle Türkiye'de yerel yönetimler hakkında bir takım kanunlar hazırlanıp yürürlüğe konulmuştur. Ancak önemli olan hazırlanan bu yasal düzenlemelerin ülke koşullarına uygun olması ve günlük hayatta uygulanabilir olması çok daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the effect of globalism on local governments and the changes which local governments have experienced since Ottomans until now and are analysed. Additionally the information about local governments reform in Turkey,which aims to implement gaps in local governments, take place in the thesis.It is obvious that all services that have to be delivered to citizens cannot be delivered by central government. That?s why local governments are important for every country. The importance of local governments, which are one of the fundemental agents of democratical government principle, is increasing day-by-day especially because of the effect of globalism, the adoption of the idea -public services should be accomplished by the nearest unit, and the intention to provide efficiency and productivity in public services.Some arrangements have been made in Turkey but it is impossible to say that they are satisfactory. It is clearly seen that local governments in 20th century were far away from the structure in the West. Lately, also with the contribution of membership process for the European Union, some laws on local governments have been made and effectuated. But the most important point is that these regulations should be coherent with the country?s conditions and should be applicable in daily life.