Anayasa mahkemesi kararlarında vergilendirme ilkeleri
The taxation principles in supreme court orders
- Tez No: 234576
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmamızda anayasal gelişmelerle birlikte zamanla yerleşmiş olan ve olması gerekeni amaçlayan vergilendirme ilkeleri, Anayasa Mahkemesi kararları ışığında ayrıntılı olarak ele alınmış ve incelenmiştir.Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde vergi hukukunun temelini teşkil eden kanunilik(yasallık) ilkesi ayrıntıları ile ele alınmıştır.İkinci bölümde hukuk devleti ilkesi açısından vergilendirme ilkeleri değerlendirilmiş, bu bağlamda yasal idare , vergilerin genelliği ilkelerine, hukuki güvenlik ilkesi kapsamında vergilendirmede belirlilik ve vergi yasalarının geriye yürümezliği ilkelerine değinilmiştir.Üçüncü bölümde sosyal devlet ilkesi açısından değerlendirmeye alınan vergilendirme ilkeleri, mali güce göre vergilendirme, verginin kamu giderlerini karşılamaya özgülenmesi, verginin adaletli ve dengeli dağılımımdır. Bu kapsamda sosyal devlette planlı kalkınma ve vergilendirme ile sosyal devlet ilkesinin vergilendirme yetkisini sınırlandırmada hukuki değeri de ele alınmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise diğer vergilendirme ilkeleri olan ayırma ilkesi, verginin gerçek gelir üzerinden alınması ilkesi, uygunluk ve eşitlik ilkeleri, temel hak ve özgürlükler açısından sınırlandırmalar ile kamuya yararlılık ilkesine dair değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the taxation prıncıples, which settles in timr with constitutional developments and intends the necessary happenings, are particularly analysed in the light of Supreme Court orders.Our tesis consists of four parts.In the first part the legality principle which constitudes the base of tax law is particularly analysed.In the second part, the taxation principles are appreciated in law state principle's hand. In this context, the legal management principle, the generality of taxes principle, the specificity of taxes principle and non-retroactivity of tax laws principle which occurs in the content of the legal security principle are touched on.In the third part, the tax principles that touched on the content of social state principle arethe taxation according to financial power principle, the allotment of redressing to public expenses principle and the fair and balanced dispersion of taxes principle. In this content, planned taxation and reconstruction in the social state and the legal value of limiting taxation commisison of social state principle are also analysed.And in the last part, we touched upon the other taxation principles; the separation principle, the offending over real income of taxes principle, the süitability and equality principles, the deliminations of basic rights and freedoms, the utility to public principle.