Vergilendirme ilkelerine Anayasa Mahkemesi'nin bakış açısı
Constitutional Court's perspective on principles of taxation
- Tez No: 279453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Çalışmamızın temel amacı, 1982 Anayasası'nın 73. maddesinde soyut ve kavramsal olarak belirtilen vergilendirme ilkelerini Anayasa Mahkemesi kararlarının incelenmesi ile somut olarak ortaya konulmasıdır.Vergilendirme ilkelerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve bu konudaki Anayasa Mahkemesi kararlarının vergi hukuku açısından daha iyi okunabilmesi için verginin, tarihsel süreç içerisindeki gelişimini ve vergilendirme ilkelerinin esas hedefi olan vergilendirmenin amaçlarına değinilerek vergilendirme ilkelerinin günümüzdeki nitelikleri ve özellikleri ortaya konulmuştur.Kişilerin hak ve özgürlük alanlarına yöneltilen en etkin müdahalelerden biri olan vergilendirmenin, hangi ölçü, kavram ve ilkelerle yapılacağı 1982 Anayasası'nın 73. maddesinde düzenlenmiştir. Anayasa Mahkemesi, bir vergi kanununu denetlerken öncelikle kanun ile getirilen yükümlülüğün bu madde kapsamında bir mali yükümlülük olup olmadığını tesbit ettikten sonra diğer vergilendirme ilkeleri yönünden incelemektedir.Her bir vergilendirme ilkesinin anlamı ve değeri diğer ilkelerin anlam ve değerleri ile çok sıkı bir ilişki içinde olması nedeniyle Anayasa Mahkemesi kararlarında, bu ilkelerin bağlantısı kurmak suretiyle denetim yapılmıştır.Anayasa Mahkemesi, hükümetlerin olağanüstü durumlarda ek gelir kaynaklarına ihtiyaç duyabilecekleri durumlarda yapılacak düzenlemelerde de Anayasa'nın 73. maddesinde ifadesini bulan ilkelere uyulmasının bir zorunluluk olduğunu belirterek vergilendirme ilkelerine karşı bakış açısını ortaya koymuş ve bu ilkelerin özünü de vergi yükünün adil ve mali güce göre dengeli bir biçimde dağıtılması olarak belirlemiştir.Anahtar Sözcükler1.Kanunilik İlkesi2.Vergide Adalet3.Vergide Eşitlik4.Mali Güce Göre Vergilendirme5.Haklı Neden
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study is to reveal principles of taxation concretely, which is specified as abstract and conceptual in the Article 73 of the 1982 Constitution, by examining the decisions of the Constitutional Court.The historical process, developments and objectives of the taxation, which is the target of principles of taxation, have been expressed and current attributes and characteristics of the principles of taxation have been introduced for a better understanding of the principles of taxation and decisions of Constitutional Court on this issue in terms of tax law.One of the most effective interventions against the rights and freedoms of persons, Taxation is regulated in the article 73 of the1982 Constitution with the rules of measure, concepts and principles. The Constitutional Court, while examining a tax law, firstly determines that whether the liability introduced by the law is a financial liability under this article then examines the law in terms of other principles of taxation.Bacause the meanings and the values of the each principle of the taxation is in very tight relation with the meanings and the values of other principles, the examinations were made in the decisions of the Constitutional Court by establishing a connection among these principlesThe Constitutional Court demonstrated the points of view on the principles of taxation by saying that it is an obligation to compliance with the principles expressed in article 73 of the Constitution also in the cases that the governments may need regulations for additional sources of income in exceptional circumstances and determined the essence of the principles is that the tax burden should be distributed fairly and evenly according to the financial strength.Key Words1. Legality Policy2. Fair Taxation3. Equal Taxation4. Taxation according to the financial strength5. Justification