Doğal afetler sebebiyle yürürlüğe konulan ek vergilerin anayasal vergilendirme ilkeleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of additional taxes enacted due to natural disasters in terms of constitutional taxation principles
- Tez No: 999943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜMÜŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın konusunu doğal afetler sebebiyle yürürlüğe konulan ek vergilerin anayasal vergilendirme ilkeleri bakımından değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışma ile doğal afet kavramının tanımlanması, ek vergi kavram sorununun ortaya konulması, doğal afetler sebebiyle yürürlüğe konulan ek vergilerin tespit edilmesi ve söz konusu ek vergilerin anayasal vergilendirme ilkeleri bakımından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle doğal afet kavramı tanımlanmış, uluslararası ve ulusal mevzuatta doğal afetlere ilişkin yasal düzenlemeler tespit edilmiştir. Ek vergi kavram sorunu vergilendirme yetkisi çerçevesinde açıklanmaya çalışılmış, kavramın belirsizliği sorunu irdelenmiş ve hukuk sistemimizde ek vergi olarak değerlendirilen uygulamalar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde doğal afetler sebebiyle yürürlüğe konulan ek vergiler incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle meydana gelen depremler öncesi ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durum tespit edilmiş ve deprem sonrasında yürürlüğe konulan ek vergi kanunlarının amacı incelenmiştir. Sonrasında yürürlüğe konulan ek vergiler tek tek tespit edilmiş, vergilerin konusu, matrahları, mükellefleri, oranları ve vergilere ilişkin yasal mevzuat hükümleri irdelenmiştir. Son bölümde ise doğal afetler sebebiyle yürürlüğe konulduğu tespit edilen ek vergiler, Anayasa Mahkemesi kararlarında birlikte ele alınan vergilendirme ilkeleri ve ölçülülük ilkesi bakımından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Doğal afetler sebebiyle ortaya çıkan finansman ihtiyacına dair çözüm önerileri ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the evaluation of additional taxes enacted due to natural disasters in terms of constitutional principles of taxation. Consisting of three chapters, the study aims to define the concepts of natural disaster, to identify the conceptual problem of additional tax, to identify the additional taxes introduced as a result of natural disasters, and to assess these taxes within the framework of constitutional principles of taxation. In the first chapter, the concept of natural disaster is defined and the legal regulations concerning natural disasters in national and international legislation are identified. The issue of additional taxation has been examined within the framework of the power to tax. The problem of conceptual ambiguity has been analysed and the practices regarded as additional taxes within our legal system have been examined. The second chapter examines additional taxes enacted in response to natural disasters. In this context, the economic conditions of the country prior to the earthquakes are first identified, and the objectives of the additional tax laws enacted after the earthquakes are analyzed. Subsequently, the additional taxes introduced are identified individually, and the subject matter, tax bases, rates, taxpayers and relevant statutory provisions governing these taxes are examined. The concluding chapter evaluates the additional enacted in response to natural disasters in light of the taxation principles articulated in the decisions of the Constitutional Court, as well as the principle of proportionality. The study concludes with proposals aimed at addressing the financing needs arising from natural disasters.