Taha Hüseyin'in el-Va'dü'l-Hak adlı eserinin eleştirisi
Taha Hüseyin and a critics on his novel el-Va'dü'l-Hak
  1. Tez No: 234582
  2. Yazar: M. FUAD BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yazar bu romanında İslamiyetin, cahiliye Araplarının toplumsal yararlarından biri olan kölelik kurumunu kaldırılmasını ve eşitliği egemen kılmasını, İslamiyetten önce köle olan İslamiyetle müşerref olduktan sonra toplumun önderlerinden biri olan Ammar b. Yasir'in hayatı üzerinden anlatmaktadır.Yazar kitabın başlarında bir yandan Ammar b. Yasir'in babasının Mekke'ye yerleşme serüvenini anlatırken öte yandan Mekke'de İslam öncesi hayatı aktarmaktadır.Kitabın ortalarında ise yazar genelde İslamiyettin doğuş yıllarında Müslümanların çektiği sıkıntıları özelde ise Ammar b. Yasir ve ebeveyninin çektiği sıkıntıları ektikeliyci bir biçimde anlatmaktadır.Kitabın son bölümlerinde ise yazar, Müslümanların Medine'ye hicret etmelerini, İslamiyetin bölgeye hakim oluşunu ve İslamın bölgeye hakim olmasıyla toplum hayatına eşitliğin, adaletin ve hoşgörünün egemen olmasını anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The writer of this novel shows us how Islam extinguished slavery which is one of the social problems of uneducated Arabs and how it brought equality via narrating the life of Ammar b. Yasir who was a slave before Islam and became one of the leaders of the society after being muslim.In the first parts of this book the writer tells us not only about the life in Mekke before Islam but he also tells us about the settlement of Ammar?s father Yasir in MekkeIn the middle parts of this book the writter tells us about the troubles which the muslims had faced in the first years of Islam and on the other side he tells us about the difficulties which Ammar and his parents had faced in a very effective way.In the last parts of this book the writer tells us about the migration of the muslims to Medine, the spreading of Islam in the region after migration and he also tells us about equaltiy, tolerance and justice taking place in social life instead of tyranny with the beauty and glory of Islam.