Computation of discharge and critical depth for compound channels
Bileşik kanallar için debi hesaplama ve kritik derinlik
- Tez No: 23459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada, en iyi debi hesaplama yöntemini bulmak için literatürde simetrik bileşik kanallar için verilmiş olan metotlar, eldeki veriyle karşılaştırılmıştır ve bu yöntem asimetrik bileşik kanallara da uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Froude sayısının tanımlanmasında ve kritik derinlik hesaplama yöntemlerinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bileşik kanal, Debi, Froude sayısı, Kritik derinlik. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTATION OF DISCHARGE AND CRITICAL DEPTH FOR COMPOUND CHANNELS TUNÇOK, İ. Kaan M.S. In Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nuray TOKYAY July, 1992, 175 pages. In this study, to determine the best discharge computation method, the methods given In literature for symmetric compound channels are compared with the available data. It Is also applied to asymmetric compound channels. The results obtained from this analysis are used to Improve the definition of Froude number and the critical depth computation methods. Keywords : Compound channel, Discharge, Froude number, Critical depth. Science Code: 624.02.01 iii