Sivas Tecer ırmağı drenaj alanında kar erime akımının modellenmesi (WinSRM uygulaması)
Snowmelt runoff modeling for Sivas Tecer drainage basin (WinSRM case study)
  1. Tez No: 156038
  2. Yazar: OSMAN EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
SİVAS TECER IRMAĞI DRENAJ ALANINDA KAR ERİME AKIMININ MODELLENMESİ (WINSRM UYGULAMASI) (Yüksek Lisans Tezi) O. Emre YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET WinSRM windows altında çalışan ve kar erime akımını modelleyen (kar erimesinden gelecek debiyi m3/sn cinsinden belirleyen) bir programdır. Program debi hesabı yaparken; akış katsayısı (c), derece-gün faktörü (a), sıcaklık değişin oranı (y), kritik sıcaklık (Tcrit)» yağmurun akışa dönüşeceği alan (RCA), çekilme eğrisi katsayısı (k) ve zaman ötelemesi (L) gibi verilere ve düzeltmelere ihtiyaç duyar. Programda kar erimesi debi hesabı, sezonluk veya dönemlik (erime) olarak yapılabilmektedir. Program debi hesabını yaparken; daha önceden; akım, sıcaklık, yağış vb. gibi günlük değerlerin girilmesiyle oluşmuş ve dosya uzantıları srm olan dosyaları kullanmaktadır. Programın kullanacağı verilerin girilmesi veya veri tabanlarından alınması ve gerekli düzeltmelerin yukarıdaki değişkenler üzerinde yapılması ile ölçülen ve hesaplanan debi değerleri program tarafından programın sonuçlar fonksiyonunda verilir ve hacimler karşılaştırılarak hata yüzdeleri hesaplanabilir. Bu program, Tecer Irmağı drenaj alanına uygulanarak kar erime akımı debisi hesaplanmakta ve ölçülen debi ve hesaplanan debi karşılaştırılarak bu modelin doğruluğu sınanmaktadır. Bilim Kodu : 929 Anahtar Kelimeler : Kar Erimesi, Kar Erime Akımı, WinSRM Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İbrahim GÜRER
Özet (Çeviri)
SNOWMELT RUNOFF MODELING FOR SİVAS TECER DRAINAGE BASIN (WINSRM CASE STUDY) (M.Sc. Thesis) O. Emre YILDIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Eylül 2004 ABSTRACT WinSRM is a program that makes snowmelt runoff modelling that runs under the windows. WinSRM requires some data that runoff coefficient (c), snow parameters such as depth, density, water equivalence, degree-day factor (a), temperature lapse rate (y), critical temperature (TCrit)> rainfall contributing area (RCA), recession coefficient (k) and time lag (L) for discharge computation. This program uses the data base that includes daily temperature, precipitation, discharge and related data. The simulation program outcome is compared with the observed discharge at the outlet of Tecer Drainage Basin and then efficiency of the program is checked. Science Code Key Words Page Number Adviser 929 Snowmelt, Snowmelt Runoff, WinSRM 113 Prof. Dr. İbrahim GÜRER