Yapılan salih amellerin ölü için sevap değeri
Yapilan salih amellerin ölü için sevap değeri
- Tez No: 234593
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İslam inancına göre dünya hayatı, kısa ve sonlu olmanın yanında, bir imtihan mekânıdır. Burada yaşayan insan, mükellef olmasının bir gereği olarak, hayır ya da şerr, yaptığı her amelin karşılığını mutlaka görecek, kişi için dünya ve ahiret saadeti, ancak Allah'a iman ve bu imanın bir yansıması olarak işleyeceği salih amellerle mümkün olacaktır. Bununla birlikte Allah Teala, insanın işlediği günah ve kötülüklere hikmet ve adaletin gerektirdiği denk bir cezayla, salih amellere ise lütfunun gereği olarak yapılanın kat kat fazlası mükâfatla mukabelede bulunacaktır.Hayattakiler, Allah tarafından va'dedilen ebedî mükâfatlara nail olabilmek için kendileri adına salih amellerde bulunmakla birlikte, ölmüş olan yakınları ve din kardeşleri için bazı ameller işlemekte, bu ameller sayesinde ölmüşlerin bundan istifadelerini ve Allah tarafından affedilmelerini beklemektedirler. Bu gâye ile onlar için dua ve istiğfarda bulunmakta, sadaka vermekte, geride bıraktıkları borçlarını ödemekte, Kur'an okuyup sevabını onlara bağışlamaktadırlar.Bu çalışma; giriş bölümü konuyla ilgili kavramların izahına ayrılmakla birlikte, birinci bölümde, İslam'ın yapılmasını tavsiye ettiği ve önemle üzerinde durduğu bazı salih amelleri ve bu amellerin sahibine kazandıracağı sevap ve mükâfatı, ikinci bölümde ise, hayattakilerin ölmüş yakınları ve din kardeşleri için yaptıkları salih amelleri ve bu amellerden ölünün istifadesi meselesini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
To the İslamic faith, the life of the world besides short and finitude, the exemination spot is.The humankind that living here ,to be required responsibled ,good or evil ,for all action definitely will earned ,for person world and heaven?s happiness is only possible acting good actions. With this,god will pay for punishment and prize head and sholduers for all evil and sins equivalent of justice and wisdom be needed.Alives or livings ,to earning etarnal prizes that promised by god ,besides practising good acting for themselves ,for dead relatives and religios brothers acting good actions and with theese hoping forgiving them.with this aim praying and forgiving for them and giving alms ,paying their depts ,recitating Qur?an.Besides The work?s entry is assigned concepts that related to matter,in first chapter good deeds that İslam is stressed and advised acting theese particularly and theese deeds?prizes earned theese?s owner ,and in second chapter livings? dead relatives and religious brothers?good deeds and whether benefiting from theese deeds profiting matter is discussed.