İbadetlerde niyet
The intention at praying
  1. Tez No: 286801
  2. Yazar: BETÜL PELDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Niyet, İslâm dininin önem verdiği konulardan birisidir. Bu öneminden dolayı da Kur'an'da ve hadislerde niyetin önemine ve amellerin değerlendirilmesinde temel ölçü sayıldığına sıkça vurgu yapılmaktadır.Niyete bağlı olarak, ibadetin kapsamı da İslam dininde oldukça geniş tutulmuştur. Buna göre ibadet, sadece namaz, oruç, vb.'den ibaret değildir. Allah'ın rızasını kazanmak, O'nun emirlerini yerine getirmek için yapılan her salih amel ibadettir. Ancak iyi niyetle yapılan her türlü salih amelin ibadet olarak kabul edilmesi ile ibadetleri, âdetlerden ayıran niyeti birbirine karıştırmamak gerekir.Tez, bu noktadan hareketle, ibadetleri âdetlerden ayıran niyeti ele alıp önemi, kapsamı ve bu konudaki farklı görüşleri bir arada görmeyi amaçlar. Bedenî, malî ve hem bedenî hem de malî ibadetlerde niyetin mahalli, zamanı ve şekli değerlendirilerek bu konudaki mezhep görüşlerine ve bunların delillerine yer verilir.Temel fıkıh kitapları ve ilmihaller taranmaya çalışılarak hazırlanan bu tezde kalbî bir hal olan niyetin, nasıl bir fıkhî ölçeklendirmeye tabi tutulduğu ve bunlara bağlanan hükümler hakkındaki malumat ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Niyet (intention) one of the most important issues in Islam. Because of this, frequently metioned in Kur?an and Hadith, and its fundamental measurement feature for evaluation of action is emphasized constantly.Depending on the Niyet, scope of praying is widely considered in the Islamic religious. According to this, praying is not just consisting of prayer, fasting, zakat, etc. Performing any righteousness for earning God?s approval and carrying out His order is a praying. However, good intention makes actions to praying and intetion distingueses praying from habits should not be confused.Starting from this point, Thesis focuses on intention is separating praying and habits each other and purpose to see its importance, scope and different opinion all together. About this subject, sect views and their proofs is placed,evaluating place, time and form of intention in both bodily praying and financial praying as well as bodily and financial praying.In the thesis was prepared with scanning fundamental canon law and catechism books, provided informations about related rules and how intention which is heartful action is scaled according to the canon law.