Kız öğrencilerin okul yaşantılarına ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative research on the girls? school experience
  1. Tez No: 234622
  2. Yazar: SEMİHA SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Eğitim Sosyolojisini ikiye bölen, anaakım (liberal) ve eleştireldüşüncenin bakış açılarından okula ve kız öğrencilere bakılmıştır. Çalışmanınçıkış noktasını, eğitim kademesinin ilk basamaklarında daha başarılıolmalarına rağmen, erkeklere oranla daha fazla terk eden kız öğrencileroluşturmuştur. Çalışmanın odağında ise, yoksul bölgelerde okula devamedebilen kız öğrenciler için okulun ne tür olanak ve/ya olanaksızlıklar sunduğuyer almaktadır. Egemen ideolojinin aygıtlarından biri olarak kabul ettiğimizokulun orta sınıf araçlarıyla donattığı okul, bir yandan tüm alt gelir grubuçocuklarını gelecekteki konumlarına hazırlama amacı güderken, diğer yandankızları geleneksel toplumsal cinsiyet rol kalıplarına hapsetmeye çalışır.Çalışmada, bunlar olup biterken, kız öğrencilerin yaşantılarının genel akışınınkesintiye uğrayıp uğramadığına ve okulda barınabilen, barınamayan ve hattabelki de barındırılmayan kız öğrenci kesimlerinin kimlerden oluştuğuna ve buyersizliğin veya tutunabilmenin nedenlerine yoğunlaşılmıştır. Bunu yaparkeneleştirel eğitim sosyolojisinin durduğu yerden, ana akım eğitim sosyolojisinebir bakış gerçekleştirilmiştir. Bir başka deyişle ana akım kuramlar yani varolan liberal eğitim dizgesinin düşünsel temelleri ve uygulamaları eleştirilerek,ilköğretimdeki kızların görünüşteki gibi aynı okul, aynı sınıf içinde ve aynıöğretmenler karşısında ne tür bir gizli müfredata maruz kaldıkları sorusununyanıtlarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, girls and school are examined from two major viewpoints ?mainstream (liberal) and critical- which divides Sociology of Education intotwo main parts. Girls leaving school at higher rates than boys, despite beingmore successful in elementary and secondary education, were the startingpoint of this study. At the focus of the study, what possibilities and/orfrustrations the school offers to girls attending schools in poor districts takesplace. School, one of the ideological apparatuses of the dominant ideology isdesigned with the middle class instruments and, aims at preparing all workingclass children for their future positions, and tries to imprison girls intotraditional gender role patterns. The major points and questions of the studyare: Is the main flow of girls? lives interrupted by school experiences or not?Who are the girls who can/can not survive or maybe are not let to survive inschool? What are the facilitators and obstacles of this survival? Our researchaims to look at the mainstream sociology of education from the standpoint ofcritical educational sociology. In other words, mainstream theories that arethe intellectual basis of existing liberal education are criticized while thehidden curriculum secondary school girls exposed to is examined.