Bir eğitim ve yabancılaşma metaforu olarak altkültürler- amish altkültürü
Subcultures as a metaphor of education and alienation-amish subculture
  1. Tez No: 234623
  2. Yazar: ZEYNEP SİBEL SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amish altkültürü, dini nedenlerle dıs dünyanın etkilerinden uzak durma vekendilerini egemen kültürden ayrı tutma konusunda kararlı olan, tutucu birgruptur. Bu çalısmada Amerika Birlesik Devletleri'nde üç yüz yıldır yasamınısürdüren Amish altkültürünün toplumsal yapısı, egemen kültürle aralarındakibenzerlikler ve farklılıklar ile toplumsallasma süreci içerisinde egitimkurumlarının isleyisi incelenmistir. Özellikle teknoloji ve siddet karsıtı olarakbilinen grup üyeleri arasında, yabancılasma probleminin varlıgı da arastırmakonusu içindedir. Tarama modeli niteliginde olan arastırmanın çalısma gurubuWisconsin eyaletinin, Augusta, Blair ve Taylor kasabalarında yasayan 5 kisilikgörüsme grubu ile anket sorularını yanıtlayan Augusta'lı 25 kisi olmak üzeretoplam 30 kisiden olusmustur. 25 yasın üstündeki kilise üyesi yetiskinlerin yeraldıgı çalısma gurubuna görüsme soruları ve 10 sorudan olusan yapılandırılmısanket formu uygulanmıstır. Elde edilen nicel veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) paket programından yararlanılarak çözümlenmistir. Buarastırmadan elde edilen bulgular, bir yandan Amishlerin kültürel özellikleriniortaya çıkarırken, bir yandan da gurubun kalıcılıgının barısçı yaklasıma vetitizlikle denetlenen bir egitim sistemine dayandıgını göstermektedir. Amishlersahip oldukları toplumsal degerleri koruma yönünde son derece dikkatli vekararlı bir yapı sergilemektedirler. Elde edilen bulgular gurup üyeleri arasındayabancılasma probleminin yasanmadıgını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Amish subculture is a conservative group that is intent on keeping the outsideworld out of their lives and separating themselves from mainstream society forreligious reasons. In this study, the Amish who have been existing for threecenturies in the USA are examined in both resemblances and differencesthroughout the socialisation process with respect to functions of educationalinstitutions. Additionally, the problem of alinenation is especially questionedamong group members who are known mainly as pacifists and opponents oftechnology. Survey model approach is employed in this study and the studygroup consists of 30 people from Augusta, Blair and Taylor towns ofWisconsin, 5 of which are interviewees and the rest 25 are the participants. Aquestionnaire of 10 item-instrument and 6 interview questions have beenapplied to the study group of 25 adults who are official members of the AmishChurch. The quantitative data are analyzed through SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences). The results of this study reveal the characteristics of theAmish subculture and show that the continuity of the group depends on apeace-loving attitude and a carefully inspected educational system. Amishpeople are very cautious and decisive about preserving the social values thatthey own. The analysis of data also show that there is no sign of the problem ofalienation among the group members.